UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

5 powodów, dla których ludzie nie segregują śmieci

… i 5 powodów, dla których powinni


Ilekroć widzimy ustawione obok siebie pojemniki na papier, szkło i plastik, na usta samo nam się ciśnie: segreguj śmieci, żyj kolorowo! Bo segregowanie śmieci to nie tylko ekologiczna (i ekonomiczna!) konieczność, ale też czynność… bardzo przyjemna (nie mówiąc już o tym, że dalece bardziej higieniczna od wrzucania wszystkiego do wspólnego wora, do którego potem aż strach się zbliżać). Nie brak jednak takich, którzy sądzą inaczej – statystyczny Polak wytwarza rocznie 300 kg śmieci, a w statystyczne polskiej gminie poziom selektywnej zbiórki odpadów to średnio 2-5%… Cóż.
Można – i trzeba – się zastanowić, czemu tak jest. Dziś z pomocą przychodzi nam serwis Yahoo! Green, który zebrał 5 najczęstszych powodów, dla których ludzie nie segregują śmieci, pytając za każdym razem: czy to wystarczający powód? Pytanie jest oczywiście retoryczne.

A oto i wielka piątka wymówek:

1. Segregowanie śmieci jest uciążliwe
Nasz komentarz: Trudno zaprzeczyć – ekstrawysiłek to nie jest coś, co lubimy najbardziej. Segregować śmieci? Codziennie? Albo nie ma w pobliżu odpowiednich pojemników, albo wszystko to wydaje się strasznie skomplikowane. Nie chcemy być złośliwi ani przesadzać, ale wywożenie śmieci do lasu to też spore poświęcenie – czasu, energii i pieniędzy.
2. Nie mam wystarczająco dużo miejsca w domu, by segregować odpady
Nasz komentarz: znowu nie chcemy być złośliwi, ale w segregowaniu śmieci naprawdę nie chodzi o to, żeby zapełnić te wszystkie wielkie kontenery – śmieci produkujemy przecież tyle samo (a może nawet mniej?), tylko rozdzielamy je do kilku (mniejszych) pojemników. Domowy recykling nie wymaga posiadania specjalnego recyklingowego osprzętu, ale jak ktoś lubi, to zamiast do zaadaptowanych chałupniczo wiaderek na szkło, papier i plastik, może wrzucać śmieci do designerskich koszy. Już są takie i u nas.


3. Będę segregować śmieci, jeśli mi zapłacą
Nasz komentarz: Fakt, niektóre kraje (gminy, regiony) płacą mieszakńcom, za to by segregowali śmieci. To się nazywa marchewka i często działa. Inne każą za niesegregowanie – to się nazywa kij. Ale są jeszcze tacy, którzy radzą sobie i bez kija, i bez marchewki. Jak oni to robią? Myślicie, że niektórym ludziom zależy po prostu na tym, by ich dzieci żyły w piękniejszym i czystszym świecie? By nie było tych wszystkich dramatycznych zmian klimatu? A to dobre!
4. Segregowanie śmieci nic nie zmieni, więc po to mam to robić?
Nasz komentarz: to brzmi jak “nie pójdę głosować, bo mój głos nic nie zmieni”. Czyli klasyczne “ręce opadają”.
5. To jest za trudne/za ciężkie/nie umiem!
Nasz komentarz: tym razem nie będziemy się naśmiewać, bo właściwe zutylizowanie takiej powiedzmy żarówki energooszczędnej jeszcze kilka lat temu było i dla nas niezłą zagwozdką. Ale dla chcącego nic trudnego. Na początek wystarczą 3 nieduże pojemniki i ściąga. Potem pójdzie łatwiej.

5 powodów, dla których ludzie powinni segregować odpady:

1. Recykling pozwala oszczędzać energię
… ponieważ wytwórcy nie muszą produkować nowych rzeczy z surowych, nieobrobionych materiałów (materiały raz wykorzystane wracają do ponownego użycia).
2. Recykling ogranicza powstawanie wysypisk śmieci
To bez wątpienia prawda. Znacie kogoś, kto chciałby mieszkać obok wielkiego wysypiska? (A propos, wejdźcie na hasło “landfill”, czyli wysypisko w Wikipedii i zobaczcie, jakie zdjęcie je ilustruje. Nam zrobiło się wstyd.).
3. Recykling pozwala w mniejszym stopniu eksploatować źródła, a przez to chroni naturę
Ponowne wykorzystanie papieru z odzysku może oznaczać, że kilka milionów drzew nie zostanie wyciętych. Warto?
4. Recykling jest dobry z ekonomicznego punktu widzenia
O tym możnaby długo. Z rzeczy pewnych jak dwa razy dwa: im więcej na rynku rzeczy z recyklingu, tym popyt na nie jest większy. A to oznacza: mniejsze zużycie wody, mniejsze zanieczyszczenie i mniejsze zużycie energii. I jak tu nie wierzyć, że mniejsze jest piękne.
5. Recykling pomaga walczyć ze zmianami klimatycznymi
… bo przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Więc kiedy wrzucasz/nie wrzucasz butelki PET do odpowiedniego pojemnika, to naprawdę ma swoje konsekwencje.
Źródło: Yahoo! Green

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji