02.12
2016

Pokaz filmu „Toksyczna skóra z Hazaribag”


Z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza na pokaz filmu „Toksyczna skóra z Hazaribag” i spotkanie „Wyprodukowano w Azji, czyli skąd pochodzą nasze buty?”

 

15259312_10153927080831123_3982645611193181304_o

 

Rocznie na świecie produkuje się ok. 22 mld par butów. Prawie 90% w Azji. Najwięksi producenci to Chiny i Indie. Tam ok. 4,5 miliona ludzi wytwarza buty sprzedawane także w polskich sklepach. W fabrykach, małych warsztatach czy w domach, dzieci i dorośli pracują po kilkanaście godzin dziennie. Często bez umów, praw pracowniczych i bez płacy wystarczającej na życie. Utrudnia im się zakładanie związków zawodowych i walkę o swoje prawa. Narażeni są na ciągły kontakt z trującymi substancjami chemicznymi. Podobnie wygląda sytuacja pracowników garbarni, w większości ulokowanych również w Azji. Właśnie stąd pochodzi skóra do produkcji butów sprzedawanych w Europie.

KIEDY: 8 grudnia (czwartek), godz. 19:00
GDZIE: Kino KC, ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa

Film i spotkanie naświetlą problemy pracowników garbarni i fabryk obuwniczych w Bangladeszu, Indiach i Chinach oraz rolę firm, projektantów i konsumentów w ich rozwiązywaniu. Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej, dziennikarka „Wysokich Obcasów“. Udział wezmą:

– Aleksandra Jatczak – Katedra Mody ASP w Warszawie,
– Elżbieta Lelek – założycielka marki PINANA BAG,
– Katarzyna Chudyńska – Szuchnik – Muzeum Warszawskiej Pragi,
– Alicja Wysocka – założycielka marki ALFA OMEGI,
– Joanna Szabuńko – Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

INFORMACJE O FILMIE:
„Toksyczna skóra w Hazaribag” reż. Eric de la Varène, Elise Darblay
Na obrzeżach Dhaki, stolicy Bangladeszu, znajduje się gigantyczny slums Hazaribag. Mieszka w nim około 500 tysięcy osób będących tanią siłą roboczą dla garbarni dostarczających skórzane wyroby do Europy. Warunki pracy w garbarni są niezmieniane od 30 lat, panują straszne warunki sanitarne. Na każdym etapie garbowania pracownicy mają styczność z niebezpiecznymi, często rakotwórczymi, środkami chemicznymi. Mimo iż Bangladesz podpisał Konwencję o prawach dziecka, dzieci zatrudniane są w Hazaribag bardzo często, gdyż stanowią najtańszą siłę roboczą. Slums na obrzeżach Dhaki jest na liście 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Mieszkańcy slumsów codziennie myją się i piorą swoje ubrania w zanieczyszczonej przez garbarnie rzece. To właśnie takim warunkom życia i pracy Europa zawdzięcza niskie ceny torebek, butów i ubrań ze skóry.

Więcej informacji dostarczą dwa najnowsze raporty Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie: „Wyprodukowano w Indiach” i „Wyprodukowano w Chinach” oparte na wywiadach z pracownikami. Raporty można będzie otrzymać w czasie wydarzenia lub pobrać ze strony www.ekonsument.pl

Wstęp na wydarzenie: darmowy
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Od lat działamy na rzecz poprawy warunków pracy i zwiększenia świadomości polskiego społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z nadmiernego konsumpcjonizmu. Chcemy sprawić, by w gąszczu produktów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników.