13.09
2016

Adoptuj Pszczołę 4 rusza dziś!


Od końca lat dziewięćdziesiątych pszczoły znikają z uli. Pszczelarze na całym świecie obserwują tego tajemnicze i nagłe przypadki. Zmniejsza się także drastycznie liczba pszczelich rodzin. Tymczasem co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, zależy od aktywności owadów zapylających. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Jesteśmy od nich uzależnieni, a one umierają – w coraz większej skali. 

 

bee-1659779_960_720

 

Już po raz czwarty zatem rusza akcja Greenpeace „Adoptuj pszczołę”.

W ciągu trzech lat akcję wsparło prawie 20 tysięcy osób. W pierwszej edycji „Adoptuj pszczołę” powstało 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski. W drugiej edycji, w zeszłym roku, udało się odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i sprawić, że gmina Wschowa jest obecnie prawdziwie przyjazna pszczołom. Podczas drugiej edycji akcji w Warszawie powstał też ogród miejski dla pszczół i ludzi. I trzecia edycja akcji, podczas której zebrano ponad 200 tysięcy złotych na badania naukowe nad sytuacją pszczół w Polsce, była wielkim sukcesem.

Greenpeace znów uruchomia zatem specjalną platformę internetową (adoptujpszczole.pl), na której można było adoptować wirtualne pszczoły. Czy przyłączysz się do niej i wesprzesz ginące zapylacze? Już dziś od 8 rano możesz się włączyć i pomóc pszczołom!

Dzięki tegorocznej „Adoptuj pszczołę” Greenpeace kontynuować będzie badania, które pogłębią wiedzę na temat pszczół oraz pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak najskuteczniej je chronić. Będzie również walczyć o takie rozwiązania prawne, dzięki którym polskie rolnictwo będzie rozwijać się bez użycia substancji szkodliwych dla pszczół i ludzi! Czasu jest mało, bo na początku przyszłego roku zostaną podjęte decyzje dotyczące zniesienia lub utrzymania czasowego ograniczenia w stosowaniu niektórych najbardziej szkodliwych pestycydów. Trzeba działać szybko i skutecznie. Dzięki Twojemu udziałowi w akcji „Adoptuj pszczołę” może się udać!

Akcja w tym roku ma jedną, bardzo ważną dodatkową opcję. Adoptując pszczoły, możesz wybrać adopcję regularną. Wystarczy, że raz wypełnisz formularz i podasz dane swojej karty (niekoniecznie kredytowej, duża część kart płatniczych również zadziała!), a system sam będzie co miesiąc pobierał wskazaną przez Ciebie kwotę. Podobny mechanizm możesz znać np. z niektórych serwisów muzycznych, które co miesiąc automatycznie odnawiają Twój abonament. Adopcja regularna to taki “abonament na pomaganie pszczołom” :) To wygodny i przede wszystkim bardzo bezpieczny system. W każdej chwili też możesz anulować swoje comiesięczne wsparcie lub zmienić jego wysokość. Jeśli zdecydujesz się na tę formę adopcji, w podziękowaniu otrzymasz Pakiet Pszczelego Bohatera, a w nim m.in. ebook bestsellerowej powieści “Historia Pszczół” Mai Lunde, wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Mamy wspaniałą szansę odwdzięczyć się pszczołom za ich darmową pracę, jaką wykonują dla nas i środowiska. Adoptuj pszczołę i razem z Greenpeace buduj Polskę Przyjazną Pszczołom!

Wejdź na adoptujpszczole.pl!