11.11
2016

Kochasz swój kraj? Ocal orlika krzykliwego!


Jak pisaliśmy w dwa lata temu, najbardziej jednoczącą Polaków kwestią była zawsze duma i umiłowanie przyrody, która bywa chroniona u nas lepiej niż w innych krajach europejskich: KLIK! Rządy ministra Szyszki, przyczyniły się do zachwiania tej jedności. Obecnie dzieli kwestia sposobu ochrony Puszczy Białowieskiej, prawa myśliwych, wycinki drzew… Niemniej w obliczu tego, jak burzliwe i gwałtowne bywają starcia na tle rozumienia tego, czym jest prawdziwy patriotyzm, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, chcemy zaproponować wszystkim, niezależnie od poglądów: pomóżmy ocalić orlika krzykliwego.

Dlaczego w dniu święta narodowego akurat orlik krzykliwy? Uznajmy, że pierwszym powodem jest to, że on właśnie jest uważany za pierwowzór Orła Białego z Godła Polski. Drugi powód jest zatem zrozumiały sam przez się: orlikowi grozi wyginięcie.

Populacja tego gatunku w naszym kraju systematycznie spada. Każdego roku z Puszczy Białowieskiej, ważnego siedliska orlika, znikają kolejne pary tego rzadkiego i objętego ścisłą ochroną ptaka. Przyczyny są dwie: po pierwsze niszczone są łąki, na których orlik poluje. Po drugie – tu nie da się nie wspomnieć o kontrowersyjnej sprawie wycinek w puszczy; wraz z ich zwiększaniem orliki tracą swe gniazda.

 

orzelmoze_new-2

 

Za pozwolenia na nowe inwestycje i kontrolę wycinki drzew odpowiada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku. Niestety, posługuje się nieaktualnymi danymi, które sprawiają, że gniazda i miejsca żerowania orlika nie są odpowiednio chronione. Jest szansa to zmienić!

Akcja Demokracja, chcąc zjednoczyć Polaków we wspólnej walce o Polskę, którą z dumą można przekazać innym pokoleniom, a co za tym idzie – zaangażować ich w ochronę tego, co mamy najcenniejsze, dziedzictwa przyrodniczego, wzywa każdego z nas: Pomóżmy ocalić zagrożony gatunek orła i podpiszmy apel o lepszą ochronę orlika: KLIK!

Jak każdy orzeł, jest on idealnym zobrazowaniem tego, czym jest godność, siła i niezłomność. Teraz zaś jego populacji zagraża utrata żerowisk, niepokojenie ptaków w pobliżu ich gniazd w okresie lęgowym oraz inwestycje na terenach występowania tego gatunku.

Szanujemy i cenimy wizerunek orła na naszym godle? Wesprzyjmy go realnie i połóżmy kres niebezpiecznym dla orlika inwestycjom: KLIK!