08.04
2014

Stowarzyszenie Otwarte Klatki rozpoczyna nową kampanię „Jak one to znoszą”


„Jak one to znoszą” to kampania poświęcona hodowli kur niosek w systemie klatkowym. Pod adresem www.jakonetoznosza.pl można dowiedzieć się, jak wyglądają rzeczywiste warunki życia kur w hodowli przemysłowej, przeczytać na temat inteligencji i zdolności społecznych tych niezwykłych zwierząt oraz dowiedzieć się, jak można zastąpić jajka w kuchni.

Celem kampanii jest pokazanie prawdy o warunkach, w jakich żyją kury na fermach przemysłowych oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na los hodowanych zwierząt i pokazanie, że jajka w kuchni można łatwo zastąpić, by nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Stowarzyszenie chce też pokazać, że kury to inteligentne i społeczne zwierzęta, które zasługują na lepszy los niż ten, który spotyka je w hodowli przemysłowej.

Na stronie www.jakonetoznosza.pl dostępny jest przygotowany przez Otwarte Klatki darmowy ebook pt. „Dobre decyzje. Alternatywy dla jajek w Twojej kuchni”. Znajdują się w nim przede wszystkim przepisy na roślinne wersje dań, które wielu osobom nieodłącznie kojarzą się z jajkami: jajecznica z tofu, wegański majonez, omlet, naleśniki, słodkie wypieki. Nie zabrakło w nim także ciekawostek o kurach.

12 kwietnia 2014 Stowarzyszenie zaplanowało happeningi w 10 największych miastach w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku oraz Lublinie. Podczas akcji będzie można dowiedzieć się więcej na temat kampanii, porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia i dowiedzieć się, co każdy z nas może zrobić, by pomóc kurom żyjącym w hodowli przemysłowej. Szczegóły poszczególnych wydarzeń zostaną podane w najbliższych dniach.

Obecnie w Polsce na jajka hodowanych jest ok. 38 mln kur, z czego prawie 90% w systemie klatkowym. Na mocy dyrektywy Komisji Europejskiej od początku 2012 roku w hodowli stosowane mogą być wyłącznie tzw. klatki wzbogacone, które zastąpiły klatki konwencjonalne. W klatkach wzbogaconych minimalna powierzchnia dla jednej kury zwiększona została z 450 cm2 do 750 cm2. Klatki wzbogacone mają też zawierać elementy naturalnego środowiska, takie jak grzędy i gniazda do składania jaj, aby było możliwe zapewnienie kurom wyższego poziomu dobrostanu.

Kury to inteligentne zwierzęta, rozpoznają do około 100 osobników we własnym stadzie. Badania prowadzone przez Bristol University pokazały, że kury dorównują inteligencją dzieciom poniżej 4 lat, a pod niektórymi względami przewyższają je. Odczuwają również cierpienie związane z przetrzymywaniem w nienaturalnych warunkach. Choć wprowadzenie klatek wzbogaconych było dużym sukcesem w walce o polepszenie ich sytuacji, to niestety wciąż daleko jest do tego, aby można było mówić choćby minimalnym poziomie dobrostanu na fermach jajczarskich.

Więcej na: www.jakonetoznosza.pl

Stowarzyszenie Otwarte Klatki rozpoczyna nową kampanię „Jak one to znoszą”, 5.0 out of 5 based on 2 ratings