UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Choinka żywa czy sztuczna?

Sztuczna choinka jest wygodna, bo może służyć przez kilka lat i nie wymaga sprzątania. Jednak jest to kolejny martwy przedmiot w domu.

Brakuje jej wszystkich walorów prawdziwego drzewka z lasu. Świeży świerk czy jodła upiększają zielenią i wypełniają nasze mieszkania zapachem lasu, aromatem żywicy. To wszystko tworzy świąteczną magię i wspaniały, niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.
Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. W procesie produkcji zużywana jest duża ilość energii, do powietrza wydzielają się pyły, gazy i inne toksyczne substancje. Kiedy po kilkuletnim użytkowaniu spalimy choinkę, do atmosfery dostaną się trujące opary. Jeśli zaś plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.

Kupując żywą choinkę nie niszczymy lasu!

Żywe drzewka choinkowe rosną na plantacjach, najczęściej pod liniami energetycznymi, gdzie wysokie drzewa rosnąć nie mogą. Przez cały okres swego rozwoju żywy świerk, jodła lub sosna pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i jednocześnie dostarczają nam tlen. Po wycięciu choinek w glebie pozostaje system korzeniowy, który wzbogaca ją w próchnicę. Tworzy to bazę pokarmową dla wielu organizmów.

Drzewko wyrzucone po świętach rozkłada się o wiele krócej niż sztuczna choinka, a jego biomasa wraca do przyrody. Można je również rozdrobnić i dodać do kompostu lub spalić. Igliwie warto rozsypać wokół rododendronów, wrzośców, borówek amerykańskich i innych kwasolubnych roślin.
Leśnicy są zdecydowanie zwolennikami naturalnych choinek. Na święta każdy leśnik przyozdabia dom prawdziwą choinką, która daje piękny zapach i tworzy w nim niezwykłą atmosferę.
Legalną sprzedaż choinek prowadzą m.in. jednostki Lasów Państwowych. Co roku choinki są przygotowane w nadleśnictwach w każdym regionie kraju. Sprzedaż odbywa się najczęściej na placach przy biurach nadleśnictw. Znajdziemy tu drzewka o różnej wysokości: od 1,5 m do 5 m. Choinkę można nabyć również w leśnictwach. Lasy Państwowe w porównaniu do innych sprzedających mają niższe ceny. Szczególnie w dużych miastach cena drzewka może sięgać nawet kilkuset złotych (np. w przypadku jodły). Wtedy należy zgłosić się bezpośrednio do leśniczego. Po zakupieniu choinki zarówno w nadleśnictwie jak i leśnictwie otrzymamy asygnatę, czyli dowód sprzedaży.
Przeczytaj także o tym, co zrobić, by twoja choinka przeżyła Święta
źródło: www.lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji