UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Choinkowe oświetlenie LED. Świąteczna atmosfera bez wyrzutów sumienia

Zdobienie sznurami świecących lampek nie tylko choinki, ale i wejścia do domu, okien, a nawet drzew i krzewów w ogrodzie wciąż nie wychodzi z mody. Czy upodobanie do takich świątecznych dekoracji da się pogodzić z potrzebą oszczędzania energii i dbania o środowisko?

Diody LED – oświetlenie na dziś i jutro

Tak, pod warunkiem, że sięgniemy po oświetlenie LED (ang. light emitting diode).  Chociaż w Polsce jest jeszcze mało znane, to i u nas można już bez problemu kupić lampki choinkowe z diodami LED, zarówno do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
A oto zalety LED, które usprawiedliwiają rozświetlanie posesji, jak w… Las Vegas.

  1. Energooszczędność. Diody LED pobierają aż o 60-80% energii mniej niż inne źródła światła. Przy tak niskim zużyciu prądu, zastosowanie ich do świątecznych dekoracji nie pociągnie za sobą zauważalnego wzrostu opłat za energię elektryczną.
  2. Trwałość. LED może świecić bez przerwy nawet przez 50 000 godzin, czyli 10-12 lat! Ich trwałość wynika także z tego, że są odporne na wibracje i wstrząsy. Nie zagrażają więc im ani spadające sople, ani dzieci, które są gotowe do przetestowania wytrzymałości tego, co znajduje się na wyciągnięcie ręki.
  3. Efektywność. Energia pobierana przez LED w całości jest zużywana do  świecenia, a nie do wytworzenia ciepła. Dla porównania – w tradycyjnych żarówkach tylko 5% energii wykorzystywane jest do oświetlenia, a 95% zamienia się w ciepło. To również oznacza, że nawet masowe stosowanie LED nie będzie miało wpływu na globalne ocieplenie.
  4. Bezpieczeństwo dla zdrowia. LED nie emitują szkodliwego dla naszych oczu promieniowania ultrafioletowego. Można więc spokojnie wpatrywać się  świecące dekoracje świąteczne.
  5. Bezpieczeństwo dla środowiska. Diody LED nie zawierają niebezpiecznych dla środowiska składników. Dlatego ich utylizacja nie stwarza problemów.
  6. Funkcjonalność. Mogą być zasilane instalacją pod napięciem sieciowym w zakresie 180-220 V, jak i napięciem obniżonym (bezpiecznym) 24-48 V. Poza tym zmiany napięcia ( co zimą zdarza się szczególnie często), nie powodują zmian w trwałości LED ani ich jasności świecenia.
  7. Różnorodność. LED emitują światło o różnym zabarwieniu. Pozwala to  na tworzenie ciekawych wielokolorowych kompozycji.

Jeżeli więc podoba nam się świąteczne dekorowanie domu lampkami choinkowymi, nie musimy z tego rezygnować. Wystarczy tylko wykorzystać LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji