UlicaEkologiczna.pl
Akcje społeczne

Czysty Bałtyk 2021: sprzątanie i edukacja

Pierwsza edycja akcji Czysty Bałtyk, którą zaplanowano na 27 i 28 sierpnia będzie dużym wydarzeniem edukacyjnym. Choć inicjatywa opiera się o sprzątanie plaż, będzie towarzyszyć jej sporo dodatkowych atrakcji. Wprowadzą one uczestników w świat ochrony środowiska naturalnego oraz działań, które może podjąć każdy z nas, by zadbać o naszą planetę.

Stowarzyszenie Czysta Polska zorganizowało już dziesięć edycji akcji Czyste Tatry. Podobnie, jak na południu Polski, również nad morzem, główną aktywnością uczestników będzie sprzątanie cennego przyrodniczo i pięknego zakątka naszego kraju, jakim są nadbałtyckie plaże. W piątek, 27 sierpnia od rana wolontariusze przemierzać będą piaski oraz nadmorskie lasy na Półwyspie Helskim od Władysławowa aż po Hel. Dzień później, w sobotę, to samo będzie dziać się w Trójmieście, Pucku oraz Rewie. Zbieraniu śmieci towarzyszyć będą liczne atrakcje, które zapewniają partnerzy strategiczni akcji.

Główną areną i miejscem oficjalnego otwarcia tej szczególnej inicjatywy edukacyjnej będzie plaża we Władysławowie. Dzień później sercem wydarzeń stanie się plaża przy molo w Gdańsku Brzeźnie.

To będzie wielkie święto Bałtyku i naszych pięknych, szerokich plaż. Chcemy by tego dnia zalśniły czystością, a wraz z licznymi ambasadorami i twórcami internetowymi zadbamy, by pozytywny przykład poniósł się ponad Polską i odbił echem od Tatr, które sprzątaliśmy przed miesiącem. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w akcji i dołączenia do nas nad brzegiem morza – zachęcał Rafał Sonik, ambasador i założyciel Stowarzyszenia Czysta Polska.

W sercu akcji, przy molo w Gdańsku Brzeźnie, atrakcje przygotował jeden z dwóch partnerów strategicznych akcji Czysty Bałtyk – sieć Biedronka.

– Nasza akcja oddaje klimat nadmorskich wakacji. Goście będą mogli wyprodukować dla siebie owocowe smoothie, wypić świeżo wyciskane soki w kubku-pamiątce z pierwszej akcji Czysty Bałtyk i sprawdzić wiedzę na temat ekologii na wakacjach w quizie z nagrodami. Będzie można wygrać maskotki z Gangu Swojaków. Dodatkowo pod jednym z naszych sklepów będzie czekać śmieciarka Miecia, która edukuje na temat prawidłowej segregacji śmieci, gwarantując dobrą zabawę dla całej rodziny – powiedział Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji i CSR w sieci Biedronka

Biedronka aktywnie włączy się w proces zbierania odpadów z plaż. Jeden z punktów rejestracyjnych akcji oraz interaktywna wystawa we wnętrzu śmieciarki „Miecia” znajdzie się pod sklepem przy ulicy Gdańskiej 21L w Gdańsku. Co więcej, każdy wolontariusz może liczyć na smaczny dodatek do pakietu startowego od Biedronki. Obok rękawiczek i worków na śmieci, znajdzie tam również sezamki bez dodatku cukrów Bonitki oraz napój herbaciany goBio.

Uczestnictwo sieci Biedronka w pierwszej edycji akcji Czysty Bałtyk oraz od 2019 roku w projekcie Czyste Tatry, to naturalna konsekwencja zaangażowania sieci w działania chroniące środowisko naturalne.

Biedronka jest członkiem-założycielem Paktu Plastikowego w Polsce, którego głównym celem jest zmiana modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych w opakowaniach w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Myśląc o naszym lokalnym środowisku, od czerwca 2020 roku kosze i wózki we wszystkich nowo otwieranych sklepach Biedronka są wykonane częściowo z tworzywa powstającego w wyniku recyklingu lin i sieci rybackich, odłowionych między innymi w Morzu Bałtyckim – dodała Agnieszka Koc, dyrektor ochrony środowiska w sieci Biedronka

Dołączenie do akcji Czysty Bałtyk jest bardzo proste. Wystarczy zapisać się na stronie www.czystapolska.org.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące rozmieszczenia punktów rejestracyjnych oraz odbioru śmieci w ciągu obydwu dni akcji. Na Facebooku wydarzenia znaleźć można zapowiedź atrakcji czekających na uczestników. Do sprzątania organizatorzy i partnerzy zapraszają nie tylko w miejscu i czasie akcji, ale przez całe lato w Polsce wzdłuż i wszerz, od Tatr aż po Bałtyk. Do końca września możliwe jest zamówienie bezpłatnych pakietów startowych do posprzątania swojej najbliższej okolicy, realizując ideę Czystej Polski. W lipcu sieć Biedronka wspierała jako partner główny akcję Czyste Tatry, w ramach której wolontariusze zebrali około 600 kg odpadów, w tym aż 161 kg plastiku i 130 kg szkła.

Harmonogram akcji Czysty Bałtyk

Piątek 27 sierpnia

  • 07:00 – otwarcie punktów rejestracyjnych we Władysławowie, Chałupach, Jastarni, Juracie i Helu.
  • 09:00-9:30 – symboliczne rozpoczęcie akcji na plaży we Władysławowie
  • 9:45-16:00 – sprzątanie plaż i ich okolic na Półwyspie Helskim
  • 17:00-20:00 – konferencja UNGC “Czysty Bałtyk” w Olivia Business Centre

 

28 sierpnia (sobota)

  • 7:00 – otwarcie punktów rejestracyjnych w Gdańsku, Gdyni, Rewie oraz Pucku.
  • 9:30 – oficjalny start akcji Czysty Bałtyk na scenie (molo w Gdańsku Brzeźnie)
  • 9:30-19:00 – wielkie sprzątanie i funkcjonowanie mini miasteczka Czysty Bałtyk

 

Więcej informacji na www.czystapolska.org.pl.

Wybór redakcji