14.10
2016

A nóż widelec, czyli drugie życie plastikowych przyborów


Jednorazowe naczynia i sztućce potrafią rozkładać się w środowisku do kilkuset lat. Są bardzo nieekologiczne, dlatego lepiej ich nie używać i nie kupować. Jeśli jednak trafią w Twoje ręce plastikowe kubki i łyżki, to nie wyrzucaj. Daj tym przedmiotom drugie życie.

Do czego mogą się przydać jednorazowe przybory – zapytasz? Pomysłów mamy bardzo wiele, ale ograniczymy się zaledwie do kilku. Takich, które możesz z powodzeniem zrealizować w domu, nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w upcyklingu. To co, zaczynamy?

 

crafthubs-comŹródło: KLIK!

 

Abażur z plastikowych kubków

Od razu skok na głęboką wodę? Nic podobnego, wbrew pozorom lampę wykonuje się bardzo łatwo, wręcz monotonnie. Jeśli masz papierowy okrągły klosz, to wystarczy, że okleisz go kubkami posmarowanymi klejem od strony dna. Ale jeśli takiego klosza nie masz, to się nie martw. Z samymi kubkami też sobie poradzisz: na planie koła ułóż jeden obok drugiego dnami do środka, sklej ze sobą, a następnie dodawaj kolejne warstwy, zmniejszając ilość kubków. Otrzymasz kopułę. Chcąc zrobić abażur w kształcie kuli, musisz skleić dwie takie kopuły i zostawić od góry miejsce na żarówkę.

 

manualidadespararegalar-coŹródło: KLIK!

 

Z łyżek – ramkę na lustro

A to jeszcze prostsze zadanie. Musisz mieć lustro i jednorazowe łyżki. Zanim przystąpisz do dekorowania, obetnij trzonki, a miseczki łyżek pomaluj na wybrane kolory. Gdy farba wyschnie, miseczki przyklejaj wzdłuż obwodu lustra. Jeśli warstw ma być kilka, to każda kolejną umieszczaj pod poprzedzającą.

 

webespacio-comŹródło: KLIK!

 

 

Świecznik – też z łyżek

Analogicznie zrobisz z łyżek świecznik. Tylko w tym wypadku oklejać będziesz jakiś pojemnik: może to być słoik po konfiturach, opakowanie po produktach spożywczych czy puszka po konserwach. Całość wygląda bardziej atrakcyjnie, jeśli jest pomalowana na jakiś kolor.

 

muminthemadhouse-comŹródło: KLIK!

 

Styropianowe kubki w roli przybornika

Oprócz cienkich plastikowych kubków są jeszcze grube styropianowe. One również są niebezpieczne dla środowiska naturalnego, dlatego najlepiej z nich nie korzystać, a jeśli już – postarać się ograniczyć liczbę styropianowych odpadów do minimum. Z popularnych kubeczków, do których często jest nalewany gorący napój na wynos, można zrobić w domu przybornik biurkowy. Wystarczy go ozdobić: pomalować, nakleić aplikację albo opleść kolorową włóczką.


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.