03.08
2016

Metamorfoza ubrań bez igły i nici


Mówi się, że wszystko co nowe – to dobrze zapomniane stare. O niektórych starych ubraniach jednak nie warto zapominać, lepiej przerobić je na modne letnie kreacje. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w szafie, damy drugie życie przechodzonej garderobie, a czas, który przeznaczylibyśmy na zakupy, spożytkujemy w ciekawszy sposób.

 Na pewno masz w szafie przynajmniej kilka takich ubrań, których już nie nosisz, ale i nie wyrzucasz. Bo szkoda, bo sentyment, bo rzecz tylko raz założona i może jeszcze się przydać. Wykorzystaj więc jej potencjał, tchnij nowe życie, przerabiając na coś, co będziesz nosić jeszcze w tym sezonie. Mówisz, że masz dwie lewe ręce? Że nie potrafisz trzymać igły i zepsujesz nawet prosty ścieg? Bez obaw. Pokażemy takie sposoby na odświeżenie garderoby, które nie wymagają umiejętności krawieckich.

 

msmadelyn com

 

Męska koszula? Nie, kobieca bluzka

Zwykła męska koszula jest prawdziwą kopalnią pomysłów na przeróbki. Do niektórych nie potrzebujemy narzędzi do szycia, ani nawet nożyczek. Aby powstała urocza bluzka bez ramion, wystarczy, że rozepniemy kilka górnych guzików, zsuniemy koszulę na piersi, a rękawy zawiążemy z przodu na kokardę.

 

redlipstickandmacrame com

 

Fantazyjna koszulka w 5 minut

Stary t-shirt i nożyczki – to wszystko czego potrzeba, by powstała modna młodzieżowa koszulka. Niech ma ona dekolt w łódkę – w tym celu odpowiednio modyfikujemy otwór na szyję. A z tyłu, na plecach, wycinamy geometryczne wzory. Jeśli wzór jest bardzo skomplikowany, to warto posłużyć się szablonem.

 

blog freepeople com

 

Raz, dwa, trzy – szorty założysz Ty!

Dla wielu osób krótkie spodenki są podstawą letniej garderoby. A już jeansowe szorty na tej liście zajmują szczególną pozycję. Popularne od kilku dekad, wielokrotnie zmieniały krój i kolor, były ozdabiane aplikacjami i wycierane, wydłużane i skracane. Swój ulubiony model jeansowych spodenek możemy zrobić samodzielnie, ucinając nogawki starych spodni. Reszta, to już drobiazgi: dostępne w każdej pasmanterii aplikacje można przymocować klejem do tkanin, a wytarcia zrobić papierem ściernym albo pumeksem.

 

skirtfixation com

 

A może spódnica?

Czy da się przerobić t-shirt na letnią spódnicę bez użycia igły i nici? Pewnie! Męską bawełnianą koszulkę zakładamy przez nogi (jeśli dekolt będzie za wąski, gumkę w kołnierzu można wyciąć), a rękawy wywijamy do środka, robiąc coś na kształt kieszeni. Oczywiście, mogą to być prawdziwe kieszeni, o ile zaszyjemy te rękawy.


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.