UlicaEkologiczna.pl
archiwumDesign

Poradnik oszczędzania. Łazienka, cz. I.

Każdego dnia marnujesz mnóstwo pieniędzy w swojej łazience. I to nie tylko za sprawą źle zakręconego kranu.

Czy zastanawiasz się nad tym, ile każdego dnia zużywasz szamponu do włosów, pasty do zębów, dezodorantu i papieru toaletowego? Możliwe, że dużo więcej niż rzeczywiście potrzebujesz.

Szampon do włosów

Wbrew temu, co może się wydawać, aby dokładnie namydlić i umyć włosy wcale nie potrzebujesz pełnej dłoni szamponu. Przeciętna ilość szamponu potrzebna do umycia włosów średniej długości to duża kropla o średnicy ok. 2,5 cm (czyli wielkości złotówki), krótkich – 1,5 cm (10 groszy!), a naprawdę długich – 4 cm (łącznie to będzie 7 złotych). Trudno w to uwierzyć? A jednak.

Pasta do zębów

Telewizja kłamie. Widok szczoteczki do zębów z kleksem pasty wielkości małej kiełbaski wiedeńskiej wtłaczany nam do głów przez reklamy telewizyjne to naprawdę nie jest dobry wzorzec. Zdaniem dentystów (np. z Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystów, a kto jeśli nie Amerykanie ma prawdziwego bzika na punkcie dbania o zęby?) porządna szczoteczka i porcja pasty wielkości ziarna grochu to wszystko, czego potrzebujesz, by próchnica zadrżała. Uwaga! Sama pasta nie jest tak ważna jak odpowiednie szczotkowanie – szczoteczkę trzymaj zawsze pod kątem 45 stopni i szczotkuj zęby z każdej strony i między szczelinami.
p.s. Niektórzy dentyści twierdzą nawet, że zbyt duża ilość pasty do zębów szkodzi zamiast pomagać zębom, z uwagi na duże ilości chemikaliów i substancji ściernych, które zawierają pasty.

Dezodorant

Pewnie nie wyobrażasz sobie życia bez dezodorantu lub antyperspirantu. My też nie. Ale jeśli nie jesteś akurat w sytuacji silnego stresu, to prawdopodobnie pocisz się tak samo, jak większość ludzi, czyli nie zalewasz się potem niemalże od stóp do głów (i znowu te reklamy). A to oznacza, że potrzebujesz tylko niewielkiej ilości dezodorantu/antyperspirantu, najlepiej w formie cienkiej pudrowej warstewki. Pomijając kwestie oszczędności, zbyt duża ilość środka kosmetycznego nałożona na tak delikatną powierzchnię ciała, jaką jest skóra pod pachami może też skutkować problemami zdrowotnymi, np. alergiami.

Papier toaletowy

Trudno jednoznacznie określić, ile papieru powinniśmy zużywać na jedno… posiedzenie. Ale kilkukrotne zwijanie kolejnych warstw papieru to na pewno gruba przesada. Amerykanie policzyli, że gdyby każdy z nich zużywał rocznie o 500 listków papieru toaletowego mniej niż ma w zwyczaju (co stanowi zaledwie 4% przeciętnego zużycia), udałoby się ocalić w sumie 432 900 drzew. Nasza populacja jest wprawdzie dużo mniejsza, ale kupując z zadowoleniem papier „3 razy grubszy i dłuższy niż inne” warto przypomnieć sobie powyższe obliczenia.
Źródło: http://green.yahoo.com/
Oszczędzajcie z nami: sobie wydatków, a planecie zmartwień.
Czytajcie nasze przewodniki. W kolejnym napiszemy o tym, jak nie marnować wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji