UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Dzień troski o środowisko

W sobotę 27.11. przyjdź do CH M1 w Markach i odbierz świetlówki za elektrośmieci.

Każdy, kto w sobotę 27.11. odwiedzi centrum handlowe M1 w podwarszawskich Markach i przyniesie z sobą zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, otrzyma od 1 do nawet 5 świetlówek energooszczędnych za jednego elektrośmiecia (2 za żelazko lub czajnik, 3 za monitor komputerowy lub odkurzacz, 5 za lodówkę lub pralkę, świetlówki będą rozdawane do wyczerpania zapasów!). Przez cały dzień na parkingu przed CH będzie trwał drugi już Dzień Troski o Środowisko, którego Patronem jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Imprezie, która odbędzie się w specjalnie przygotowanym eko-miasteczku, towarzyszyć będą liczne działania edukacyjne, mające podnosić wiedzę zebranych w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytymi świetlówkami oraz innymi rodzajami elektrośmieci. Będą konkursy dla dzieci i występy polskich wykonawców (Mezo, Ania Wyszkoni, Pectus).
To kolejna inicjatywa, w której można bezpiecznie zutylizować elektrośmieci i przy okazji miło spędzić czas oraz zostać obdarowanym świetlówką energooszczędną – rzeczą bardzo przydatną w każdym domu. Lubimy takie akcje!

Program Dnia Troski o Środowisko – 27 listopada 2010:

  • 10:00 – 21:00 – zbiórka elektrośmieci (świetlówki rozdawane będą do wyczerpania zapasów), konkursy, pokazy i koncerty.
  • od 12.00 Występy i konkursy na scenie
  • 15:00 – koncert Mezo
  • 17:00 – koncert Ani Wyszkoni
  • 19:00 koncert zespołu Pectus

Więcej informacji o pikniku znajduje się na stronie www.zuzyteswietlowki.pl oraz na Facebooku!

Przed piknikiem – przeczytaj co to są elektrośmieci!

Elektrośmieci to wszystkie zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (ZSEE), działające kiedyś na prąd lub na baterie – zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki.
Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają substancje niebezpieczne. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane bezpiecznemu przetworzeniu i przekazane do recyklingu.
Zgodnie z zapisami Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, elektrośmieci można bezpłatnie oddać do sklepu lub hurtowni przy zakupie nowych urządzeń, bez względu na markę, w proporcji 1 do 1, czyli np. telewizor za telewizor, pralkę za pralkę. Dowolną ilość ZSEE można również pozostawiać w specjalnych punktach zbierania. Należy pamiętać, że zużytych urządzeń nie wolno samodzielnie rozbierać na części. Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, a ich demontaż to skomplikowany proces, który musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach, przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności.
Na produktach przeznaczonych do recyklingu umieszczony jest znak przekreślonego kosza na śmieci. Oznacza to, że produkt nie powinien być wyrzucany do śmietnika wraz z innymi odpadami.
Za wrzucenie zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych do śmietnika lub porzucenie na łonie natury grozi kara grzywny nawet do 5 tys. złotych.
Źródło: www.zuzyteswietlowki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji