Służba zdrowia w Lesznie od marca do końca roku będzie testować przyjazny ekologii prototyp systemu elektronicznych recept (e-recepta). Jeśli eksperyment się powiedzie, to za dwa lata podobny program pilotażowy ruszy w całej Polsce.
E-recepta ma pomóc w lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, a także wesprze ich oraz farmaceutów przy doborze odpowiednich dla pacjenta medykamentów. Planowany system przewiduje własne konto internetowe dla każdego pacjenta. Będzie to rodzaj notatnika z informacjami o przepisanych przez lekarza i wykupionych w aptece lekach. Dane te przesyłane będą na konto bezpośrednio z placówek medycznych oraz aptek współpracujących z systemem e-recepta. Ponadto konto może zawierać podstawowe dane ratunkowe, informacje o chorobach przewlekłych oraz lekach i substancjach chemicznych, na które pacjent jest uczulony.
W okresie testowym e-recepta nie wyeliminuje jednak recept papierowych. Istotną zmianą jest to, że nie będzie już wypisywana ręcznie, ale wystawiana i drukowana za pośrednictwem komputera. Jej elektroniczna wersja zostanie zapisana w systemie. W chwili realizacji recepty, aptekarz na podstawie numeru-oznaczenia recepty będzie mógł pobrać elektroniczną zawartość recepty na swój komputer.
E-recepty będą mogli wypróbować zainteresowani pacjenci, lekarze i farmaceuci.
W każdej aptece są obecnie komputery, a i wielu lekarzy korzysta w pracy z internetu. Teraz za pomocą specjalnego oprogramowania lub poprzez portal CSIOZ będą mogli testować prototyp
– ocenia pomysł Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Źródło: PAP, Nauka w Polsce