12.01
2017

Na zimę do ciepłej Polski. Florek przedstawia ptasich gości


Ptasie wędrówki należą do najbardziej fascynujących zjawisk w naturze. Naukowcy od wieków próbowali zrozumieć i wytłumaczyć ten fenomen i do dziś nie został on w pełni opisany. Migracje niektórych gatunków nadal owiane są aurą tajemnicy.

Powodem dla którego wiele ptaków każdej wiosny i jesieni pokonują tysiące kilometrów, są sezonowe ograniczenia w dostępie do pożywienia, a latem do dogodnych terenów lęgowych. Obserwacje pokazały, że ptaki posiadają umiejętności odczytywania zjawisk, które stają się sygnałem do odlotu, w tym przede wszystkim wahań temperatury oraz długości dnia. Kiedy zauważają pierwsze sygnały zwiastujące zmianę pory roku, wzmagają poszukiwania pokarmu. Najadają się na zapas, aby zgromadzić siły na czas podróży.

W czasie wędrówki ptaki posługują się różnymi metodami orientacji w terenie, które są przedmiotem zainteresowania wielu badaczy. Ważną rolę w wyznaczaniu kierunku lotu odgrywa słońce, gwiazdy a także dodatkowy zmysł, do niedawna nieznany ludziom – umiejętność odczytywania pola magnetycznego ziemi.

Ptaki które przylatują na zimę do Polski

 

Kto przylatuje do nas na zimę?

Większość ptaków które decydują się na migrację opuszcza nasz kraj między wrześniem a listopadem. Jednak dla niektórych docelowym miejscem podróży jest właśnie Polska. Chociaż przez kilka zimowych miesięcy nie zobaczymy jaskółek i bocianów, ich miejsce zajmują inne gatunki. Część z nich możemy zaobserwować nawet w mieście, zwłaszcza w parkach i ogrodach gdzie często szukają pożywienia.

Gil

Z północy i wschodu przylatują do nas gile. Są nieco większe od wróbli. Mają czarne, mocne dzioby, a ich czerwone bądź różowawe brzuszki pięknie kontrastują z zimowym krajobrazem. Stado gili buszujące na ośnieżonych gałęziach to naprawdę wspaniały widok.

Nieliczne gile przebywają u nas przez cały rok, jednak w okresie ciepłym raczej chowają się przed ludźmi. Zimą chętnie zjadają pozostające na drzewach owoce jarzębiny, a także owoce i nasiona drzew i krzewów leśnych. Są również, choć niezbyt często, gośćmi w karmnikach. W tym przypadku najchętniej pożywią się nasionami słonecznika, ale nie wzgardzą i innym pokarmem.


Ptaki które przylatują na zimę do PolskiGil

Jemiołuszka

Drugim gatunkiem przybywającym na zimę w nasze okolice są jemiołuszki. Latem zamieszkują one w lasach Skandynawii oraz Rosji. Najczęściej przylatują do nas późną jesienią. Te które znajdą dogodne miejsca żerowania zostaną na całą zimę. Pozostałe polecą dalej na południe Europy. Jemiołuszki to ładne ptaki, z gęstym upierzeniem urozmaiconym kolorowymi piórami. Ich głowy zdobią czuby, rozkładane w razie zaniepokojenia. Łatwo je zaobserwować. Jako gatunek północny nie znają dobrze człowieka i nie są zbyt płochliwe.

Jemiołuszki to wielkie miłośniczki jarzębiny, ale także głogu, dzikiej róży oraz kaliny. Ciekawe jest to, że jako jeden z nielicznych gatunków zjadają również owoce jemioły, które dla innych ptaków są zbyt duże do przełknięcia. Jemioła jest półpasożytem wielu gatunków drzew i jako jedna z niewielu owocuje zimą. Zielone kępy z białymi owocami są dobrze widoczne na pozbawionych liści konarach. Jemiołuszki są ptakami stadnymi. Jeśli uda nam się je spotkać, jest szansa że zobaczymy na raz kilka a nawet kilkanaście osobników.

Ptaki które przylatują na zimę do PolskiJemiołuszka

Wśród ptaków które przylatują do Polski na zimę z okolic jeszcze chłodniejszych, są gatunki które możemy spotkać u nas przez cały rok. Na czym więc polega ich migracja? Otóż osobniki przebywające u nas latem poprawiają sobie warunki życia przenosząc się na zimę w rejony cieplejsze. Natomiast ich północni kuzyni, przyzwyczajeni do chłodów Syberii czy Skandynawii nie lękają się umiarkowanie mroźnej polskiej zimy i nie podejmują dalszej wędrówki. W tym przypadku następuje tylko wymiana osobników, a przedstawiciele gatunku występują u nas przez cały rok.

Sikorka

Do takich częściowo wędrujących ptaków należą między innymi znane wszystkim sikorki. Najczęstszą odmianą spotykaną w Polsce są bogatki. Występują one na terenie całej Polski. Gniazda budują zazwyczaj w naturalnych dziuplach, chociaż chętnie skorzystają również z budek lęgowych oraz innych dobrze osłoniętych miejsc np. zagłębień pod korzeniami drzew. Są nieco mniejsze od wróbli i charakterystycznie ubarwione.

Zimą częściej niż w innych porach roku, sikorki trzymają się blisko ludzkich zabudowań. Latem i jesienią odżywiają się przede wszystkim owadami. Kiedy o pokarm trudniej, chętnie zjadają nasiona zbóż, ale nie wzgardzą również świeżą słoniną.Są częstymi gośćmi w karmnikach. Słodkie z wyglądu, mają też swoją mroczną tajemnicę. Chociaż mało kto dostrzega w żótobrzuchym ptaszku niebezpiecznego drapieżnika, poszukujące pożywienia stada sikorek potrafią urządzić zasadzkę i z zaskoczenia upolować małego ptaka, a nawet nietoperza.

Ptaki które przylatują na zimę do PolskiSikorka

Zima to świetna pora aby rozpocząć przygodę z podglądaniem ptaków. Czy udało Wam się zaobserwować któregoś z zimowych gości? 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama trójki bosych dzieci.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *