UlicaEkologiczna.pl
Dzieci

“Ekolistki – misja ratowania Ziemi”

“Ekolistki– misja ratowania Ziemi” autorstwa p. Marka Marcinkowskiego to najlepsza ostatnio przeczytana książka moim siedmioletnim szkolniakom. Jak zaczarowani słuchali opowieści o magicznej podróży Zuzi i Wojtka.

Zuzia i Wojtek – bohaterowie ‘Ekolistków’ – to całkiem zwyczajni siedmiolatkowie, których książka zawiodła w podróż w dalekie zakątki Ziemi, a później nawet kosmosu, by dowiedzieć się o zagrożeniach dla naszej Planety. Ich przygoda,  zaczęła się od sprzątania lasu i wywiezienia kilku worków ze śmieciami. Zmęczone dzieci  zapadają w sen i w tym miejscu  zaczyna się główny wątek opowieści: w towarzystwie sympatycznych lisków Miłka i Miłki dzieci wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieskażonych miejsc na Ziemi. Miłek jednak nie pozostawia złudzeń – takich miejsc już prawie nie ma i to ludzie są odpowiedzialni za stan naszej planety!

Liski  postanawiają poszukać wolnych od zanieczyszczeń miejsc w kosmosie i tam zabierają chłopca i dziewczynkę. I jak wielkie było zdziwienie dzieci, gdy się okazało, że tylko jedna jedyna planeta spełnia warunki, by zamieszkali na niej ludzie. I jest nią Ziemia! A co się stanie, jeśli przyroda na Ziemi jest zagrożona i wyginie? Na te i inne pytania trudno znaleźć odpowiedź…

Podróż w międzyplanetarną przestrzeń jest także okazją, by powtórzyć wiedzę o planetach na poziomie dziecka ze starszych grup przedszkolnych i klas wczesnoszkolnych.  Młody czytelnik – a sądzę, że do takich odbiorców trafi ta pozycja, dowie się wielu interesujących ciekawostek o naszych planetach, jak również zapoznają się z merytorycznym słownictwem z zakresu ekologii. Sam autor książki robi to bardzo przystępny sposób i to jest ogromny atut tej książki. Książka jest napisana w przystępny sposób i zrozumiałym językiem, bez wątpliwości trafi w gusta młodego odbiorcy. Zawiera elementy bajkowe jak i fikcyjne, co dodatkowo urozmaica jej treść. Książka nie epatuje nadmiarem wiedzy, wręcz przeciwnie: wszystkie elementy fabuły są ze sobą logicznie powiązane, a treści spójne.

Warto tę książkę mieć w swojej szkolnej jak i domowej bibliotece.

Beata Bakoń

 

Wybór redakcji