– Mój wnuk będzie jeździł samochodem elektrycznym i mieszkał w dobrze izolowanym domu. Ale żeby tak się stało już dziś musimy zadbać, żeby racjonalnie wykorzystywać daną nam energię – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej „Efektywne wykorzystanie energii” minister środowiska Andrzej Kraszewski.
Sposoby na poprawę efektywności w budynkach mieszkalnych już znamy – zależy nam, by nasze domy były energooszczędne. Dbamy o mniejsze zużycie energii grzewczej, o zrównoważone temperatury w mieszkaniach, jakoś powietrza (alergicy), czemu więc mamy tego nie robić w przemyśle? I właśnie to zagadnienie poruszała konferencja, jaka odbyła się pod przewodnictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz rusza właśnie z programem skierowanym do firm, który ma pomóc podnieść konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku, zmniejszyć zużycie energii i ograniczyć emisję zanieczyszczeń.
– Poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach się opłaca, trafia też w filozofię niemarnowania energii. Jednocześnie może pomóc naszej zmęczonej planecie, którą tak eksploatujemy – powiedział na konferencji minister środowiska Andrzej Kraszewski. – Przez ostatnie 10 lat wzrosła w przemyśle nasza efektywność energetyczna, a to i tak jest dwa razy mniej niż wypada na członka Unii Europejskiej. Dlatego wspieramy programy innowacyjne, które mają wreszcie wyrównać te statystyki – dodał. Dla jednego z pomysłodawców projektu, Jana Rączki, to także dobry moment na połączenie ekologii, energetyki i przemysłu:
Najwyższy czas, aby przestać myśleć, że polityka ekologiczna jest gorsetem dla przedsiębiorców. Jest dokładnie odwrotnie – ma ona przyczynić się do wzrostu konkurencyjności firm.
Trzyletni program (2011-2013) zakłada, że już od dziś NFOŚiGW oferować będzie na kolejne trzy lata 70-procentowe dotacje na audyty energetyczne i elektrotechniczne. Od lipca 2011 r. Fundusz zaoferuje też pożyczki w wysokości od 3,5 mln zł do 42 mln zł na zaplanowane inwestycje. Mogą one obejmować m.in.:
- wdrażanie systemów zarządzania energią (np. poprzez zastosowanie systemów inteligentnych Smart Grid i analizatorów parametrów sieci
- racjonalne zużycie energii poprzez wykorzystanie m.in.: oszczędnych silników i sprężarek, falowników pomp i wentylatorów, energooszczędnych systemów oświetleniowych
- jak najmniejsze zużycie energii cieplnej i gazu dzięki budowie własnych źródeł wykorzystujących energię odpadową, pomp ciepła, geotermii, turbin wiatrowych czy termomodernizacji budynków
- modernizację procesów przemysłowych.
Na konferencji zwrócono także uwagę na to, że połączenie ekologii i energooszczędności to przede wszystkim biznes. Zamiast tkwić w impasie warto zainteresować się np. energochłonnością urządzeń w firmie, utworzyć stanowisko menadżera ds. energii czy zadbać o wykształcenie nowych nawyków oszczędzania.
Bo podobnie jak w życiu prywatnym, nie potrzeba od razu wielkich środków na oszczędzanie energii, a tylko dobrego pomysłu i praktycznej wiedzy na ten temat. A czasem też małej pomocy NFOŚiGW 😉