UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Ekologiczne farbowanie – metoda DyeCat

Żegnajcie przykre niespodzianki w postaci farbujących ubrań i płowiejących kolorów. Brytyjscy naukowcy opracowali właśnie technologię trwałego barwienia tkanin, dzięki której będzie już można spokojnie prać kolorowe ubrania z białymi.

Innowacyjny sposób farbowania tkanin, zwłaszcza syntetycznych, działa na poziomie molekularnym, dzięki czemu kolory nie blakną i nie spierają się. Aby rozwinąć swój produkt, badacze z Uniwersytetu w Leeds założyli własną firmę DyeCat oferującą przyjazną środowisku alternatywę dla konwencjonalnych sposobów farbowania, dzięki ograniczeniu zanieczyszczeń i zużycia energii.
W zwykłym procesie farbowania, który odpowiada za 17 do 20 % światowego zanieczyszczenia wody, barwniki chemiczne rozpuszcza się w kąpieli wodnej. Chociaż cząsteczki barwnika wsiąkają we włókna i osadzają pomiędzy nimi, to jednak nie są przymocowane w sposób trwały. A to oznacza, że słońce, pranie, temperatura i inne czynniki atmosferyczne mogą spowodować usunięcie ich z powierzchni. Metoda ta, poza tym że pochłania dużo energii i wody, także zanieczyszcza środowisko, ponieważ mnóstwo chemikaliów dostaje się do cieków wodnych.
Pionierska technologia opracowana przez DyeCat nie używa wody w ogóle. Chemicznie łączy barwnik z włóknami, tak że zostaje wkręcony we włókno i trwale zamknięty, w wyniku czego nigdy się nie spierze. Farba staje się dosłownie częścią materiału, w ten sposób barwniki nie zanieczyszczają wody.
Metoda DyeCat, według założycieli Patricka McGowana i Chrisa Raynera, zmniejsza stopień zanieczyszczenia, ponieważ zużywa tylko niezbędną do zafarbowania tkaniny ilość barwnika. Dzięki temu spada także zużycie energii.

Kolejną zaletą technologii jest możliwość zastosowania do materiałów, które z trudem podlegają farbowaniu, jak Kevlar czy PLA. Badacze z DyeCat pracują również nad trwałymi farbami do włosów oraz barwnikami do włókien naturalnych.
Źródło: DyeCat
Olga Szkolnicka jest autorką bloga ekostyl.blogspot.com, tłumaczką języka czeskiego i ekomamą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji