UlicaEkologiczna.pl
ECO certyfikatyZdrowy tryb życia

Etykiety ekologiczne – francuski znak Ecocert

Dziś będzie o certyfikacie, jaki pojawia się na polskich kosmetykach.

Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem działającym w zakresie ochrony środowiska. Jego główna siedziba mieści się we Francji.

Od 2002 roku Ecocert zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. A jakie są to kosmetyki ekologiczne? Są dwa określenia, które im się przypisuje:

  • Ekologiczne i biologiczne kosmetyki – tak mogą być oznakowane produkty, w których ilość stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95 proc. i z których przynajmniej 95 proc. musi pochodzić z upraw biologicznych.
  • Biologiczny kosmetyk – to taki, w którym surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią przynajmniej 50 proc.

Pozostałe kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów (egzekwowane przez Ecocert) to m.in.:

  • zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie (roślinnych jak i zwierzęcych)
  • surowce pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód)
  • zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, np. silikonów, parafiny

Ecocert nadała dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków pochodzących od 80 producentów, z czego większość pochodzi z Francji.
Kosmetyki, które posiadają certyfikat Ecocert to m.in. Eco Cosmetics, Argiletz Centifolia, Sanoflore czy Melvita. Więcej szczegółowych informacji możecie znaleźć na francuskojęzycznej stronie www.ecocert.de.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji