08.10
2016

W poniedziałek Światowy Dzień Drzewa!


Drzewa nie bez przyczyny świętują właśnie w październiku. To chyba ta pora roku, w której wzbudzają największą ekscytację. A już na pewno w najmłodszych mieszkańcach miast i wsi. Kasztany, żołędzie, jarzębina, bukiety krzyczących kolorami liści – wszystko to przyciąga nie tylko żądne zdobyczy dzieci. Ulegają i dorośli, nie wiedzieć czemu… wsadzający do kieszeni kasztany.

Tak naprawdę rodowód Święta Drzewa sięga aż 1872 roku. Wtedy to Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie znawca i miłośnik przyrody, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia sadzić drzewa (w różnych krajach święto wypada o różnej porze). Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość – taka idea przyświecała twórcy Święta Drzewa. I najwyraźniej przekonała ona wielu miłośników drzew, bo święto stało się w Stanach tradycją. Od 1951 roku święto obchodzone jest we wszystkich  krajach członkowskich ONZ.

 

dzień drzewŹródło: bezużyteczna.pl

 

Kiedy na naszych stronach przewija się temat drzew, a ma to miejsce bardzo często, z reguły są to wiadomości o negatywnym wydźwięku – mimo że wielu z nas deklaruje sympatię i dostrzega korzyści związane z obecnością drzew wokół nas, a nasz tekst o drzewoterapii: KLIK! pobił wszelkie rekordy popularności, tak naprawdę na co dzień najczęściej drzew po prostu nie zauważamy.

Tymczasem drzewa stają się coraz bardziej bezbronne wobec planów inwestycji i rozszerzenia samowoli w wycinkach.

 

drzewo 2Źródło: powietrze.krakow.pl

Jak fetować drzewa dłużej niż jeden dzień?

  • Sadźmy drzewa – gdzie? Na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką – często służby miejskie zapominają np. o podpórkach.
  • Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów – zarażajmy naszymi odkryciami. Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!
  • Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
  • Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
  • Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa.
  • Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.
  • Przyłączmy się do wydarzenia na Facebooku Jawność dla planów wycinki drzew! Potraktujmy je jak inspirację.
  • Poznajmy publikację O odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji zasobów leśnych i skorzystajmy z niej jak z bazy wiedzy.
  • Monitorujmy decyzje władz swojej gminy o zarządzaniu drzewostanem – kontrola obywatelska może zdziałać naprawdę wiele – niech inspiracją będzie dla Ciebie Warszawskie Stowarzyszenie Ochocian, które zweryfikowało plany rewaloryzacji dzielnicowego parku wiążące się z wycinką ponad połowy drzew. Po długich negocjacjach, wycięto jedynie 3-4 okazy.

 

drzewo 1Źródło: slideplayer.pl

Na naszych stronach drzewa zawsze będą ważnymi bohaterami. Często obecnymi. Obiecujemy!

Źródło: ekokalendarz.pl