UlicaEkologiczna.pl
DzieciLudzie

Jak mała kropka zmieniła życie dziewczynki.

W wielu krajach, w tym i w Polsce, 15 września w placówkach edukacyjnych obchodzone jest niezwykłe święto – Święto Kropki. Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy Peter Reynolds, kanadyjski pisarz pisze książkę – o symbolicznym tytule – „The Dot” („Kropka”). Autor już wówczas był znany jako twórca autentycznie uczących i kreatywnych książek dla dzieci. Książeczka o małej dziewczynce Vashti poruszyła tysiące serc i stała się inspiracją dla wielu … dorosłych i nauczycieli, aby szukać w dzieciach ukrytych talentów…

Wczoraj był Dzień Kropki stał się międzynarodowym świętem kreatywności, nieszablonowego myślenia – to święto nieodkrytych talentów. Niewiele jest bowiem dzieci, które samodzielnie i świadomie są w stanie powiedzieć, co potrafią robić lub czego od nich można się nauczyć. Częściej spotyka się dzieci, które przyznają ‘nie umiem’, nie potrafię’, ‘nic mi się nie uda’…..Ta książka jest dedykowana tym dzieciom, którym brakuje odwagi i wiary we własne możliwości.

Wracając do książki Petera Reynolds’a… Poznajemy małą dziewczynkę o imieniu Vashi podczas lekcji plastyki. Jej kartka pozostała pusta, dziewczynka nic nie namalowała. Siedzi pochylona nad kartką coraz bardziej przygnębiona. Możemy się domyślać dlaczego, ale mądra nauczycielka docenia małą kropkę, którą Vashti pod koniec zajęć postawiła na białej kartce. Dalej historia toczy się błyskawicznie – nauczycielka ku zdumieniu Vashti oprawia jej kartkę z namalowaną kropką w fantastyczną złotą ramę i wiesza w klasie na widocznym miejscu. Dziewczynka widząc to postanawia malować kolejne kropki i spod jej pędzla wychodzą różnokolorowe kropki, kolejne i kolejne. Tak niewiele zrobiła nauczycielka, a tak dużo osiągnęła. Niewielkie kropki zmieniły świat małej Vashti. Rozpoczęła swoje eksperymenty z rysowaniem, bo dzięki mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje siły i możliwości. Zresztą zobaczcie krótki animowany film, który jest streszczeniem książki Petera Reynoldsa:

Zawsze warto poświęcić choć trochę uwagi i czasu na odkrywanie talentów i mocnych stron dziecka. To dodaje odwagi i wzmacnia pewność siebie, a rola nas dorosłych to pomóc dzieciom poznać, co w nich najlepsze i co je wyróżnia, co daje poczucie wartości i sprawstwa i tym samym prowadzi do sukcesu. My dorośli wiemy, że dobrze pojmowana pewność siebie jest niezbędnym ekwipunkiem na drodze do pełni szczęścia w dorosłym życiu. Dziecko zaś takiej wiedzy jeszcze nie ma, a niewielka przeszkoda, trudności (w nauce, w relacjach z innymi dziećmi), krytyka, uszczypliwe komentarze urastają do monstrualnych rozmiarów i stają się problemem nie do pokonania. I co więcej – w małym człowieku pozostawiają piętno na całe życie. Dlatego tak ważne jest mądre docenianie wysiłków dzieci, by uwierzyły we własne możliwości.. Gdyby tylko można było cofnąć czas i postawić zwykłą… kropkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji