UlicaEkologiczna.pl
poradyzero waste

Jak pozbyć się rzeczy odpowiedzialnie?

Wiosenne słońce przedzierające się coraz śmielej przez chmury zachęca do zmierzenia się z brudnymi oknami, warstwami kurzu i poupychanymi po szafach i szufladach, zgromadzonymi przez ostatnie miesiące rzeczami. Czas na wiosenne porządki.

Potrzeba uporządkowania przestrzeni wokół nas wpisuje się w wiosenny klimat świeżego startu, przebudzenia, nowych planów i energii do działania, ale często towarzyszy jej pokusa hurtowego pozbywania się zgromadzonych przedmiotów. Najważniejsze, by entuzjazm porządkowania otoczenia nie przyćmił nam rozsądku. Spróbujemy odpowiedzieć dzisiaj na pytanie, jak pozbywać się rzeczy odpowiedzialnie.

  1. Zbędnym rzeczom w dobrym stanie poszukaj nowych właścicieli

Facebookowe grupy wymiankowe i lokalne portale ogłoszeniowe to prawdziwe eldorado dla tych, którzy poszukują rzeczy z drugiej ręki. Ubrania, meble, akcesoria, elektronika, a nawet rośliny doniczkowe szybko znajdują nowych nabywców. Czasem trudno uwierzyć, jak pozornie niepotrzebne rzeczy szybko znajdują nabywców. Warto sobie zadać odrobinę trudu, bo satysfakcja ze znalezienia nowego domu dla zbędnych przedmiotów, szybko ten wysiłek wynagrodzi!

  1. Zepsute rzeczy – naprawiaj

Historycy z pewnością będą wspominać XXI wiek jako epokę jednorazowości. Niestety nie dotyczy to wyłącznie jednorazowych reklamówek czy plastikowych kubeczków, ale również słabej jakości ubrań, które po kilku praniach nie przypominają w niczym gustownego fatałaszka czy urządzeń elektronicznych, RTV/AGD, których żywotność bywa zaskakująco krótka. Niska cena sprzętów i ubrań raczej zniechęca nas do angażowania czasu w naprawę, skoro niewielkim kosztem możemy zastąpić zepsutą rzecz zupełnie nową. Czas jednak by spróbować wyrwać się z zaklętego kręgu ekspresowego zastępowania zepsutych rzeczy nowymi i zainwestować chwilę w naprawę. Czasem wystarczą drobne i nisko kosztowe naprawy, by przedłużyć życie rzeczy i odciąć im jednokierunkową drogę na składowisko odpadów.

  1. Przerabiaj stare – na nowe

Upcykling czyli twórcze przeróbki, to fantastyczny sposób, by pozornie zbędnym rzeczom nadać nowe życie i innowacyjne funkcje! Rajstopy z „oczkiem” pocięte na paski doskonale sprawdzą się jako gumki do włosów (a te giną, przynajmniej u nas, w zawrotnym tempie), a ze starego t-shirtu możemy zrobić wielorazową torbę. Wytłoczki po jajkach i rolki po papierze toaletowym sprawdzą się wspaniale do wiosennych wysiewów, sfilcowany sweter może stać się gustowną poszewką na poduszki, a stara firanka będzie idealnym materiałem do uszycia wielorazowych woreczków na warzywa i owoce. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

  1. Segreguj skrupulatnie

Porządki są męczące, zwłaszcza gdy postawimy przed sobą ambitne zadanie gruntowanego posprzątania wszystkich zakamarków w całym domu. Gdy na koniec dnia brakuje już sił, pewnie niejednej osobie przeszło przez myśl, by spakować wszystkie te zbędne rzeczy do jednego wora i pod osłoną nocy wyrzucić po prostu do kontenera na odpady zmieszane. Nie idźcie tą drogą. Rozłóżcie gruntowne porządki na etapy, a rzeczy których się pozbywacie definitywnie, które nie mają szans na nowy dom czy użyteczność w przyszłości – segregujcie skrupulatnie.
https://ulicaekologiczna.pl/recykling/wspolny-system-segregacji-odpadow-od-lipca-2021-jednakowe-zasady-w-calej-polsce

  1. Sprawdź termin wywozu odpadów wielkogabarytowych

Umówmy się, nikt nie ma ochoty przez długie tygodnie podziwiać Waszych toalet wystawionych w remontowym szale na widok publiczny pod śmietnikiem. Zastawione na długie tygodnie starymi meblami altany śmietnikowe raczej sprowadzą na Ciebie gniew sąsiadów niż gratulacje z okazji nowego wystroju salonu. Zanim rozpoczniesz spontaniczny remont sprawdź, kiedy przypada w miejscu Twojego zamieszkania odbiór odpadów wielkogabarytowych – to dobre rozwiązanie, gdy chcesz się pozbyć pojedynczych przedmiotów, ale fatalne, jeśli planujesz remont na większą skalę. W takim wypadku, zwłaszcza gdy w grę wchodzi gruz i materiały budowlane, Twoim obowiązkiem jest zamówić osobny kontener na odpady!

  1. Chcesz pomagać? Rób to mądrze.

Bywa i tak, że pozbywając się rzeczy odczuwamy wyrzuty sumienia, a chcąc je złagodzić szukamy sposobu, by niepotrzebne nam przedmioty oddać „potrzebującym”. Oczywiście, w samym tym podejściu nie ma nic złego, jeśli tylko poświęcimy chwilę na refleksję i spróbujemy postawić się w sytuacji osoby lub instytucji, które chcemy obdarować. Przede wszystkim, zidentyfikujmy prawdziwe potrzeby osób i instytucji, które chcemy obdarować. Czy na pewno dom dziecka przyjmie stos pluszaków, a może ma ich już zdecydowany nadmiar? Czy noclegownia dla mężczyzn faktycznie skorzysta latem z grubych zimowych kurtek, a Panie w domach samotnej matki najbardziej ucieszą się z cekinowych sukienek mini? Kiedy już dowiesz się, czy wybrana przez Ciebie instytucja skorzysta z rzeczy, wybierz te, które są naprawdę w dobrym stanie. Nie oddawaj zniszczonych zabawek, podartych i poplamionych ubrań. Miej szacunek do osób, którym chcesz podarować swoje rzeczy.

Porządkowanie naszego otoczenia wiosną to pewien rytuał, który wielu z nas otwiera na nowe doświadczenia i świeże plany zawodowe i osobiste. Porządki są nam potrzebne. Najważniejsze, byśmy zyskując dodatkowe miejsce na półkach i w szafach, przypadkiem nie stracili głowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji