25.01
2017

Dieta odżywcza – jeść zdrowo czyli jak?


 

Twoje ciało jest jedynym miejscem na świecie w którym naprawdę musisz mieszkać. Zapewne masz świadomość że aby przez wiele lat cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć silne i sprawne ciało, które pozostanie w dobrej kondycji do późnej starości, powinieneś się zdrowo odżywiać.

Na temat odżywiania napisano już niezliczoną ilość książek. Koncepcje najlepszych możliwych diet zmieniają się jak obrazki w kalejdoskopie. Beztłuszczowa, bezglutenowa, wysokobiałkowa, niskobiałkowa, bez węglowodanów, surowa, roślinna, bez laktozy, bezmleczna, niskokaloryczna, Paleo, Atkinsa, Dąbrowskiej, Dukana… jest w czym wybierać. Ale która jest dobra dla Ciebie?

Dieta odżywcza - Mariusz Żłobiński

Jesteś tym co jesz

Odpowiedzią na dietetyczne zamieszanie jest książka Mariusza Żłobińskiego pt. Dieta odżywcza. Nie daje ona jednej recepty na idealną dietę dla każdego. Daje natomiast skuteczne narzędzie oceny tego co jemy pod kątem przydatności dla organizmu. Zbadane zostało 40 kluczowych składników odżywczych w 460 produktach. Otrzymane dane „połączone w całość oraz zestawione z wytycznymi najważniejszych instytucji zdrowotnych, dały obraz diety odżywczej – diety maksymalnie bogatej pod względem wartości odżywczych oraz świetnie zbilansowanej, która prawdziwie odżywia ciało”.

Dietę do jakiej zachęca autor może stosować każdy niezależnie czy jest kulturystą – miłośnikiem pokarmów wysokobiałkowych, weganinem czy nie toleruje glutenu. Metoda jest bardzo prosta – jedz pożywienie które odżywia – ma wysoką gęstość odżywczą, ograniczaj natomiast produkty o wysokiej gęstości składników szkodliwych. „Opierając swoją dietę na produktach najbogatszych w witaminy, składniki mineralne, błonnik, białko i inne składniki odżywcze, mamy największą szansę zachować najlepsze zdrowie”

Smacznie i zdrowo

Wraz z receptą na zdrowie zawartą w książce, autor przekazuje broszurę z prostymi przepisami na odżywcze dania, które zainspirują do zmiany nawyków żywieniowych. Oto dwa spośród nich: wspaniałe danie obiadowe oraz apetyczny deser. W tym wypadku zdrowo, znaczy również smacznie.

Dieta odżywcza - Mariusz Żłobiński

Dieta odżywcza - Mariusz Żłobiński

Wszystkie cytaty oraz przepisy pochodzą z książki Mariusza Żłobińskiego Dieta odżywcza. Więcej odżywczych przepisów znajdziecie na blogu Mariusza: salaterka.pl