UlicaEkologiczna.pl
Dzieci

Mamoteka, czyli wypożyczalnia zabawek

W Opolu działa pierwsza społeczna wypożyczalnia zabawek edukacyjnych. Inspiracją były Toy Libraries działające m.in. w Anglii (ponad 1000), Szwecji, Holandii, Kanadzie, Rosji, Australii, USA i Indiach.

Wypożyczalnie zabawek dostarczają dzieciom możliwości zabawy różnorodnymi zabawkami edukacyjnymi, uczą dzielenia się, są miejscem integracji w małych społecznościach lokalnych i odciążają portfele rodziców. Prowadzone są często społecznie, a gry planszowe czy puzzle można w nich pożyczyć albo bezpłatnie, albo za niewielką opłatą (roczny abonament). Zasada działania placówek jest podobna jak w przypadku bibliotek publicznych – członkowie mogą wypożyczyć zabawkę na określony czas. Nie trzeba dodawać, że Toy Libraries, podobnie jak wszystkie wypożyczalnie, mają także charakter ekologiczny – pojedyncze rzeczy służą wielu osobom, dzięki czemu środowisko poniesie mniejsze straty przy późniejszej utylizacji odpadów.
Opolska Mamoteka, działająca od stycznia z inicjatywy grupy rodziców Mamowo w siedzibie Fundacji OFF-Kobiety na rzecz Społeczeństwa Obywatelskiego, oprócz zabawek oferuje także książki i publikacje o tematyce rodzicielskiej, wychowawczej, psychologicznej, feministycznej i gender. Dotychczas w wyniku zbiórki wśród rodziców zainteresowanych wypożyczalnią zgromadzono około 50 zabawek i 300 książek. Z zasobów Mamoteki można korzystać raz w tygodniu na popołudniowym dyżurze wolontariuszek z Mamowa. Oczywiście dzieci są mile widziane, a cała inicjatywa godna naśladowania. Czy znajdą się chętni?
Źródła:
http://mamowo.blogspot.com/
http://www.natll.org.uk/
Olga Szkolnicka jest autorką bloga ekostyl.blogspot.com, tłumaczką języka czeskiego i ekomamą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji