UlicaEkologiczna.pl
Design

Meble z papieru – Kartooni

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z wielorakich możliwości, jakie daje nam zwykły papier. Wbrew pozorom jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do kwestii biurowych.

Może być wykorzystywany także do produkcji mebli, zabawek czy niecodziennych akcesoriów. Nie można zapominać o ekologicznym charakterze przedmiotów z kartonu, bo aż 70 proc. surowca potrzebnego do jego produkcji pochodzi z makulatury. Dzięki używaniu papieru pochodzącego z recyklingu chronimy środowisko, tym bardziej, że używany papier może być przetwarzany nawet do sześciu razy.

Zobacz galerię zdjęć projektów Kartooni

[nggallery id=27]
Karton okazuje się być wdzięcznym materiałem dla projektantów mebli – jest zarówno wytrzymały, jak i stosunkowo łatwo wycina się z niego skomplikowane kształty. Co więcej okazuje się, że pomysł nie jest nowy. Po raz pierwszy meble z kartonu pojawiły się już w latach 20. XX wieku w pracach znanego projektanta Gerrita Rietvelda, a następnie odnalazły kontynuatorów w latach 60. u Petera Raacke oraz w 80. u Franka Gehry’ego. Dzisiaj wielu projektantów spod znaku „green design” wykorzystuje w swoich pracach tekturę. Przedmioty z kartonu są lekkie i funkcjonalne. Francuscy „cartonnistes” opracowali technikę polegającą na sklejaniu poszczególnych warstw tektury w najbardziej wymyślne konstrukcje. W Polsce metodę tą wykorzystuje firma Kartooni z nadzwyczaj miłym dla oka wynikiem.
Źródło: Kartooni Design

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji