UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Nie wyrzucaj – naprawiaj!

Powiedzcie, ale tak z ręką na sercu, kto z was ceruje skarpetki, kiedy pojawi się dziura? Albo skleja kubek, jeśli ucho mu się urwie? A kiedy zepsuje się zamek w torbie, to naprawiacie, czy kupujecie nową?

Odpowiedź jest łatwa do przewidzenia, choć zapewne zdarzają się jeszcze wyjątki potwierdzające regułę…

Oczywiście nasze ekologiczne sumienie będzie czyste, jeśli spróbujemy przedłużyć życie danej rzeczy. Może się też zdarzyć, że choć wcale nie mamy zamiaru wyrzucać uszkodzonego przedmiotu, to jego naprawę odkładamy na bliżej nieokreślone „potem”. W związku z czym na pawlaczach, w piwnicach i garażach zalegają nieokreślone ilości gratów.
Jak można rozwiązać ten problem? Na pewnym amerykańskim blogu znalazłam taki pomysł:

  • Wydziel jakieś miejsce (półkę, torbę, pudło), gdzie będziesz odkładać rzeczy wymagające naprawy lub na bieżąco rób ich listę (np. zanieść buty do szewca, wymienić baterie i ostrze w golarce, wyczyścić filtr w zmywarce, przykleić urwany haczyk w łazience, przyszyć guzik itp.)
  • Wyznacz sobie jeden dzień w miesiącu (albo raz na dwa tygodnie), kiedy po kolei będziesz naprawiać przedmioty zgromadzone na twojej liście. Albo odwieziesz je do naprawy, jeśli uszkodzenie wymaga ręki fachowca.

Robiąc to  regularnie, zapobiegasz gromadzeniu się zepsutych rzeczy i nie musisz kupować nowych. Ponadto wspierasz rozwój tradycyjnego rzemiosła. Szewcy, introligatorzy, szlifierze, tapicerzy, kaletnicy i krawcowe będą ci wdzięczni!
Można też postawić na profilaktykę, czyli kupować rzeczy dobre jakościowo i solidne. Oraz na tyle cenne, żeby „opłacało się” je naprawić.
Powodzenia w działaniach naprawczych! Napiszcie nam, czy naprawiacie swoje zepsute rzeczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji