UlicaEkologiczna.pl
Design

Niesamowite odkurzacze Electrolux Vac from the Sea – śliczne i funkcjonalne

Zbieranie odpadów odkurzaczem to raczej nie jest news, ale odkurzacz zrobiony z odpadów? Nowe odkurzacze Electroluxa są jak mityczna Wenus: wyłoniły się z wody i swą urodą rzucają na kolana.

Odkurzacze z morza szwedzkiej firmy Electrolux to pięć niesamowitych modeli odkurzaczy, które powstały w ramach międzynarodowego projektu Vac from the Sea. Wszystkie bazują na dobrze znanym wielbicielom ekologicznego AGD modelu Ultra One Green (więc można nimi normalnie odkurzać), ale różnią się od siebie obudową. I to jaką! Każdy z modeli został wykonany z plastikowych śmieci pozyskanych z morza, raf koralowych i plaż innego zakątka świata. Śmieci pochodzą z Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego, Morza Śródziemnego, Bałtyku i plaż Bohuslän w zachodniej Szwecji. Wśród odpadów znalazły się dryfujące po oceanie plastikowe drobinki, przybory rybackie, butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach, porzucone na plaży zabawki, sandały, zakrętki i wszystko, co tylko człowiek jest zdolny zostawić na plaży i wrzucić do morza (czyli wiele). Efekt jest naszym zdaniem oszałamiający.
[nggallery id=12]

– Chcemy zwiększyć wiedzę ludzi na temat obecnej sytuacji związanej z plastikowymi odpadami i zwrócić uwagę na konieczność lepszego zarządzania przetwórstwem surowców wtórnych. Jak dotąd, udało nam się dotrzeć do ponad 60 milionów osób. Ze względu na tak ogromne zainteresowanie naszą inicjatywą, zamierzamy ją kontynuować – mówi Cecilia Nord, Wice Prezydent działów Floor Care Sustainability i Environmental Affairs w Electrolux.

 
Zielona linia odkurzaczy Electrolux już dziś składa się nawet w 70% z przetworzonego plastiku, ale celem firmy jest 100%.
Odkurzaczy niestety nie można kupić, ale firma Electrolux planuje przekazać jeden z nich na aukcję, z której dochód zostałby przeznaczony na badania. Obecnie jedynie plastik wyrzucany na ląd spełnia standardy produkcyjne pod względem bezpieczeństwa i jakości, pozostałe odpady wymagają bardzo kosztownego sortowania i czyszczenia. Redakcja przy Ekologicznej ma nadzieję, że z czasem taki piękny odkurzacz znajdzie się w każdym polskim domu. Wtedy nawet my polubimy odkurzanie.
Krótki film o projekcie:

Aktualne informacje na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: www.electrolux.com/vacfromthesea i na portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/electroluxappliances

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji