UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Nowość – jedna ładowarka do wszystkich komórek w UE

Najwięksi producenci komórek będą sprzedawać jedną ładowarkę do wszystkich modeli telefonów – na rynek trafił właśnie zasilacz, który jest efektem porozumienia podpisanego między Komisją Europejską a m.in. takimi gigantami jak Nokia, Motorola czy Samsung.

Dla wszystkich, którzy wraz z każdą zmianą komórki nabywali nową ładowarkę, to zmiana na lepsze. Prace nad powstaniem ujednoliconego zasilacza rozpoczęły się już prawie trzy lata temu, jednak dopiero teraz takie urządzenia trafią do sklepów. Do porozumienia w sprawie wspólnego standardu ładowarek doszło między czternastoma głównymi producentami telefonów komórkowych, w tym takimi firmami jak Apple, Motorola, Nokia i Samsung. Uniwersalna ładowarka ma być oparta na standardzie micro-USB. Dzięki współpracy w sektorem nowy standard został wprowadzony bez potrzeby uchwalania jakichkolwiek przepisów UE, a jedynie w drodze dobrowolnego porozumienia producentów.

Stworzenie kompatybilnego modelu nie było łatwe – długi czas testowano nowe ładowarki pod kątem bezpieczeństwa i prawidłowego działania telefonów. Ujednolicenia wymagały także sprawy techniczne – zgodnie z przyjętą pod koniec 2010 roku normą EN 62684:2010, bazującą na obowiązującym już od 2009 roku dokumencie Battery Charging Specification, producenci komórek zezwalali na zasilanie telefonów uniwersalnymi urządzeniami obcych firm, o ile te spełniałyby wymogi normy EN 62684.

A Ty? Ile ładowarek masz w domu?

Ja już policzyłam – mam ich siedem. Przy czym telefony zmieniałam tylko wtedy, gdy moja wysłużona komórka naprawdę nie nadawała się do użytku. Mimo to za każdym razem do zestawu dodawana była ładowarka, bo dotychczasowe zasilacze nie były kompatybilne z nowym modelem telefonu. Na szczęście takie problemy irytowały nie tylko mnie – komisarz Günter Verheugen, jeden z pomysłodawców akcji, w jednym z wywiadów stwierdził nawet, pomysł pracy nad ujednoliceniem zasilaczy wynikał z braku cierpliwości do ciągłego korzystania z kilku rodzajów ładowarek.
Ale niekompatybilność ładowarek to problem nie tylko dla użytkowników. To także poważny problem dla środowiska – przy prawie każdej zmianie telefonu na śmietnik trafiał w pełni sprawny zasilacz. Rozpowszechnienie się nowego urządzenia sprawi, że po zmianie telefonu nie będziemy wyrzucać ładowarki, a to z kolei przyczyni się do oszczędności zasobów i ograniczenia ilości odpadów. Producenci twierdzą, że nowe urządzenia ładujące mają także działać bardziej wydajnie. Nikt nie zapomniał też o tych, którzy wciąż mają „stare” gniazda ładowarek w telefonach. Dla nich stworzone zostały przejściówki, które pozwolą korzystać z nowych urządzeń.
Nam pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłości uniwersalne urządzenia staną się normą. Pomyślmy, o ile mniej śmieci produkowalibyśmy w ciągu roku, gdyby udało nam się zobowiązać duże koncerny technologiczne, by zunifikowały niektóre ze swych produktów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji