UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Petardy są jak bomby

Jeśli nie widzisz problemu w hucznej zabawie noworocznej, wyobraź sobie, że zamiast rac, petard i fajerwerków wybuchają koło Ciebie prawdziwe bomby. Tak właśnie psy i koty odbierają hałas związany z sylwestrem.

Każdy czworonożny przyjaciel przeżywa taką noc raz do roku. To za mało, żeby przywyknąć do hałasu i za dużo, żeby wyjść z tego bez uszczerbku na zdrowiu. Problem dotyczy nie tylko zwierząt, które mieszkają na dworze. Na pełną niemiłych wrażeń noc sylwestrową są narażone także psy i koty domowe. Ze względu na specyfikę swojego słuchu, słyszą dźwięki wielokrotnie głośniej niż człowiek. – To potworny ból dla zwierząt. Dochodzą do nich ultradźwięki, które dla nas są nie do wyłapania. Najczęstszą reakcją jest wtedy ucieczka – mówią pracownicy warszawskiego schroniska dla psów i proszą, by w tę noc szczególnie zadbać o swoich czworonożnych domowników.

Po sylwestrze przybywa lokatorów w schroniskach

Stres u naszych czworonogów może być tak silny, że niektórym uniemożliwi na tę jedną noc normalne życie. Głośne, niespodziewane strzały sprawiają, że psy i koty bywają rozdrażnione, a nawet agresywne. Niektóre próbują zagrzebać się w najciemniejszej dziurze w domu, albo też szczekają, wyją czy nawet próbują „złapać” sztuczne ognie. Zdarzają im się także przypadki nietrzymania moczu. Rzadziej huk wystrzałów i fajerwerki powodują długotrwałą traumę, np. strach przed spacerami. Reakcje mogą być skrajnie różne. Zdarza się, że w ataku paniki zwierzęta uciekną z domu i nie będą potrafiły do nas wrócić. Po sylwestrze oblężenie przeżywają schroniska, którym przybywa w rezydentów. Dlatego o to, jak ich pracownicy radzą sobie ze stresem blisko 800 czworonogów, zapytaliśmy Wandę Dejnarowicz, dyrektorkę warszawskiego Palucha:
– Tydzień przed sylwestrem robimy mały przegląd wśród podopiecznych. Najbardziej uważamy na zwierzaki, które nie śpią w pawilonach. Zabezpieczamy okna, żeby nie wychodziły na wybiegi i w dniu sylwestra dajemy psom środki farmakologiczne. To sprawdzony sposób. Weterynarz dokładnie określa, co i ile pies może wziąć. Ważne jest, żeby podać odpowiednią dawkę leku, dlatego nie możemy o tym decydować samodzielnie. Wszystkie leki podajemy w sylwestra od godz.  18 do 22, czasem dłużej. No i żeby nie przytrafiło się coś złego, w nocy psów pilnuje dodatkowych pięciu opiekunów – wyjaśnia Dejnarowicz i dodaje:

Człowiek umie sobie poradzić z hałasem, wiemy też, co to za okazja. Zwierzęta tego nie rozumieją. Dla nich sylwester to dzień jak co dzień, więc słysząc hałas, zaczynają się mocno niepokoić.  Dodatkowo wszędzie coś błyska, jest niebezpiecznie. Dlatego apelujemy do wszystkich opiekunów, by w ten dzień baczniej obserwowali swoje zwierzaki. Zadbajmy też o to, by zwierzęta były zaczipowane lub miały obrożę z adresem właściciela. Jeśli zwierzak się zgubi, nie będzie problemów z odnalezieniem go.

A co my możemy zrobić dla naszych domowników? Jeśli chcemy przygotować czworonoga do nocy sylwestrowej, zróbmy to z głową.

Oto 10 przykazań* dla opiekuna, by ta noc nie skończyła się dla wszystkich traumą:

1) podczas wybuchu sztucznych ogni zamknij wszystkie drzwi i okna w domu, możesz je dodatkowo uszczelnić kocami, zasłoń zasłony lub żaluzje oraz włącz głośno spokojną muzykę (tak aby zagłuszyć sztuczne ognie)
2) pozwól zwierzakowi schować się w domu w ciemnym miejscu; zrób mu posłanie tam, gdzie on czuje się najbezpieczniej
3) wybierz odpowiednie środki uspokajające u weterynarza i zacznij je podawać w określonych przez niego dawkach, zanim sztuczne ognie rozszaleją się na dobre
4) zabierz psa na długi spacer, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i porządnie się zmęczył, zanim wybuchną sztuczne ognie
5) pamiętaj, aby w sylwestra nie spuszczać psa ze smyczy! Nawet najbardziej posłuszny pies może uciec, gdy się przestraszy huku wystrzałów
6) jeżeli twój pies/kot mieszka na dworze, zabierz go do domu na noc sylwestrową
7) nie pozwól psu/kotu podchodzić do sztucznych ogni! Nie pozwól, by za nimi biegał!
8) nie zostawiaj swojego psa/kota samego w domu, nikt nie chce być sam, kiedy się boi
9) nigdy nie krzycz na psa/kota za to, że się boi!
10) nigdy nie pocieszaj psa/kota, który się boi, to tylko wzmocni jego złe zachowanie. Zachowuj się normalnie – tak jakby hałas nie był niczym nadzwyczajnym. Gdy tylko pies/kot się uspokoi, koniecznie go pochwal.
* porady opracowane za Animalia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji