UlicaEkologiczna.pl
Technologie

7 rzeczy, które można zrobić z makulatury!

Czy potraficie wskazać  7 różnych rzeczy, które powstają z makulatury?

Podpowiadamy:

1. Papier toaletowy 😉 Rzecz oczywista. Ale oprócz papieru toaletowego makulaturę można przetwarzać na inne rodzaje papieru – tekturę, papier gazetowy, gładki lub papier czerpany.

2. Meble. Na przykład siedziska Pasedo i Kostek, zaprojektowane przez Jadwigę Husarską-Chmielarz i Paulinę Kordos z polskiej grupy MaKultura:


3. Izolacja budowlana z włókien celulozowych („celulozowa izolacja termiczna” (CIT), wełna celulozowa lub ekofiber) – odporna na grzybice, niepalna, niealergizująca, absorbująca wilgoć, ochrona termiczna i akustyczna.
4. Brykiety opałowe.
Dzięki brykieciarce do papieru zwanej eko-praską wyciskać można bloczki, które po wyschnięciu służą jako materiał opałowy do kominków. Ponoć są bardzo „kaloryczne” i dają dużo ciepła.
5. Dom.
Dom z papieru? Tak, to możliwe dzięki włóknocementowi. Przepis na taki materiał znajdziecie artykule „Papierowy dom” (Kropla 1/2003). Papierową pulpę (60%) mieszamy z piaskiem, mułem (30%) oraz cementem (10%) i otrzymujemy trwały oraz tani materiał budowlany. „Po wyschnięciu cementowe włókno jest lekkie, doskonale izoluje, zachowuje swój kształt, nawet, gdy jest mokro, a także jest wybitnie mocne, odporne na kruszenie i pękanie. Zachowuje również wysoką ognioodporność.”
6. Drewno.
Pamiętacie drewno z papieru stworzone przez holenderskich projektantów?  Pisaliśmy o nim jakiś czas temu.
7. Kamień.
Kolejny innowacyjny materiał zrobiony z makulatury przez speców z firmy Paper Stone. Do wykorzystania jako blat, obudowa lub podłoga.
Wygląda na to, że z makulatury można zrobić prawie wszystko..

Źródła:

http://makultura.blogspot.com/search/label/Projekty
http://kropla.eko.org.pl/29/papier.html
http://www.paperstoneproducts.com/information-materialspecs.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji