UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Półfinał akcji w sprawie obrony Puszczy

250 tys. Polaków kocha Puszczę – właśnie pod takim hasłem odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy o tym, kto będzie decydował o losie Puszczy Białowieskiej. I czy pozwolimy samorządowcom wydawać pozwolenia na bezkarne wycinanie ostatniego naturalnego lasu w Europie

Kiedy na początku listopada ekolodzy wręczali paczki z podpisami pod ochroną Puszczy marszałkowi Schetynie, na pamiątkowym zdjęciu przed Sejmem pokazywali fotografowi trzy palce: – To gest symboliczny. Trzy palce oznaczają trzy miesiące, jakie posłowie mają na czytanie ustawy, i kolejne trzy, kiedy będą mogli się dogadać, by zmienić prawo – mówił szef Greenpeace Robert Cyglicki, jednej z organizacji, która zbierała podpisy. Jak widać, wszystko idzie zgodnie z planem – wczoraj w Sejmie posłowie debatowali o obywatelskim projekcie ustawy mającej chronić Puszczę.

Dla przypomnienia: projekt powstał z inicjatywy Greenpeace Polska, poparły go również liczne organizacje ekologiczne, m.in. stowarzyszenie „Sadyba”. Stało się to po tym, jak sprzeciw lokalnych gmin spowodował, że w ubiegłym roku nie udało się powiększyć Białowieskiego Parku Narodowego. Dlatego ekolodzy proponują, żeby wiążące konsultacje z gminami ws. parków zastąpić niewiążącymi opiniami.

Jestem w szoku, że wszystko tak gładko poszło. Prawie wszyscy posłowie byli za skierowaniem ustawy do komisji. Tylko kilka osób było na nie, ale myślę, że oni nie czytali nawet ustawy

– powiedział po spotkaniu w Sejmie Adam Wajrak, dziennikarz „Gazety Wyborczej” od lat działający na rzecz ochrony przyrody.

Jestem pod wrażeniem tego, co mówili posłowie. Jeden z nich [poseł Iwiński – przyp. red] powiedział, że „politycy lokalni myślą o wyborach, a mężowie stanu o przyszłych pokoleniach”. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale to spotkanie dobrze wróży sprawie ochrony Puszczy.

Wiemy już jedno – projekt został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne i skierowany do dalszych prac w Komisji Ochrony
Środowiska i Komisji Samorządu i Polityki Regionalnej. Zmiana w ustawie ma m.in. umożliwić poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego, utworzenie Mazurskiego Parku Narodowego i zachowanie najcenniejszych fragmentów polskiego dziedzictwa przyrodniczego.
Przepisy proponowane przez ekologów obowiązują między innymi w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji, Hiszpanii, Kanadzie czy Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji