UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Prezenty last minute – dobry uczynek bez stania w kolejkach

Jeśli nie kupiliśmy jeszcze sweterków w bałwanki i sztampowych kosmetyków dla bliskich, nie wpadajmy w panikę. Możemy skusić się na e-kartki, czyli prezenty charytatywne lub wspierające zielone inicjatywy.

O co chodzi?

Okres przedświąteczny to czas, kiedy nasze skrzynki e-mailowe zapełniają się dziesiątkami mailingów, newsletterów i e-kartek od znajomych. Może się okazać, że wśród tych maili znajdzie się e-kartka charytatywna. Od innych e-kartek odróżnia ją to, że ktoś, kto nam ją przesłał, zrobił w naszym imieniu dobry uczynek: zapłacił za dożywianie dzieci w Rwandzie, dołożył swoją cegiełkę, by zapobiec wycince lasów deszczowych lub sfinansował zakup zestawu pierwszej pomocy dla ofiar katastrofy naturalnej. W jaki sposób? Płacąc online na stronie internetowej akcji. Zysk jest podwójny: taka e-kartka nie tylko wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej osoby, ale też przyczyni się do realnej pomocy komuś, kto żyje na drugim końcu świata.
E-kartki, za którymi kryje się szlachetna idea, oferuje wiele społecznych i ekologicznych portali internetowych, zagranicą np. Oxfam.org.uk, Greenpeacegiving.org.uk, a Polsce – Podarnik.pl, wspólna akcja PAH i portalu Gazeta.pl. To tylko kilka przykładów, bo podobnych inicjatyw jest więcej, a i w obrębie każdej z nich do wyboru mamy cały wachlarz kampanii i akcji, które w zamierzeniu będą chronić naszą planetę lub przeciwdziałać ubóstwu. Możemy budować szkoły, organizować dzieciom kursy czytania, chronić drzewa czy finansować dożywianie najbiedniejszych. Dla nas to będzie tylko mały gest i sympatyczny prezent dla bliskich, a dla kogoś pomoc, jakiej może nigdy nie otrzymać. Wystarczy jedno kliknięcie.

Święta bez nietrafionych prezentów

Oferta e-kartek charytatwnych jest idealna dla wszystkich, którzy w natłoku przedświątecznych obowiązków zapomnieli o prezentach lub jeszcze nie znaleźli tego właściwego. Pomysł jest banalnie prosty. Zamiast kupować kolejny upominek – który wyląduje głęboko w szufladzie lub na portalu aukcyjnym – wchodzimy na odpowiednią stronę, wybieramy program pomocowy i realizujemy przelew on-line. Osoba, której chcemy sprawić prezent, dostanie e-kartkę dokładnie tego dnia, który wyznaczymy, np. w wigilijny wieczór. Będzie w niej informacja na temat kampanii, czyli kogo i czym obdarowaliśmy. Adresatów takiej kartki może być wielu, a każdy z nich może (ale nie musi) także włączyć się w akcję Koszty kampanii są niskie, bo do całej operacji niezbędna jest tylko poczta elektroniczna. Produkowanie i wysyłanie papierowych kart podarunkowych nie wchodzi w grę.

Na święta kartki dla najbliższych i kurczak dla Haiti

Tylko dzięki polskiemu portalowi Podarnik.pl – wspólnej inicjatywie PAH i portalu Gazeta.pl – zrealizowano ponad 20 tysięcy pakietów pomocowych. Strona szczególnie wyróżniła się kampanią na rzecz Haiti, dzięki której fundowane były zestawy pierwszej pomocy, woda, materiały do nauki. Mieszkańcy Afryki mogli zaś otrzymać… kurczaki, by założyć własne hodowle i zyskać źródło stałego utrzymania. Kupujący wybraną kartkę dawał więc potrzebującym „wędkę, a nie rybę”. To ważne, bo stawianie na jednorazową pomoc humanitarną zmienia niewiele. Organizatorzy pomocy dla zniszczonego kataklizmem Haiti zebrali – bagatela – ponad milion złotych! Dzięki obecnie prowadzonym akcjom przekazane już zostały m.in. 2002 kilogramy węgla dla powodzian, cztery pakiety pomocy dla szpitala w Korei i osiem zestawów dożywiania dla biednych dzieci. Podarnik.pl odpowiada zawsze na aktualne zapotrzebowanie, raz jest to więc pomoc dla ofiar kataklizmu na drugim końcu świata, kiedy indziej dla potrzebujących z Polski. Oczywiście wszystkie opisane akcje możemy finansować sami (ich koszt wynosi od ok. 20 do 100 zł) i nie zawsze w ramach świątecznego upominku. Ale przyznajmy, że pomysł na tak oryginalny e-prezent na święta jest znakomity. Bo kto powiedział, że w święta mamy dostawać tylko nudne i bezużyteczne upominki?
Strony internetowe, na których kupisz e-kartkę charytatywną:
http://www.oxfam.org.uk/
http://www.greenpeacegiving.org.uk/
http://podarnik.gazeta.pl/podarnik/0,0.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji