28.11
2016

Ekologiczna opieka nad gryzoniami


Ukochany szczurek, chomik czy świnka morska wymagają troski i opieki. Część właścicieli zwierzątek domowych zastanawia się, jak można zmniejszyć ilość śmieci przy utrzymywaniu swoich pupili. Podpowiadamy kilka ekologicznych rozwiązań.

Naturalnie oczywiście

Najlepsza porada, zaczynając od ściółki, przez legowiska, pojemniki, kończąc na zabawkach,  to korzystać z naturalnych wyrobów, takich jak: szkło, ceramika, drewno, papier, wiórki, trociny, materiały bawełniane, które łatwo poddają się recyklingowi, bądź twórczo się sprawdzić w przetwarzaniu wtórnym odpadów. Unikajmy wściekle kolorowych plastikowych wyrobów, których trwałość jest krótka, a wymagają wiele energii do produkcji i zazwyczaj są robione w urągających warunkach w tzw. krajach Trzeciego Świata.

 

mouse-1642448_960_720Plastik w klatce – zupełnie zbędny

 

Co do kuwety?

Zamiast kupować silikonowe i pachnące (pamiętajmy, że dla zwierząt wręcz przeciwnie) żwirki, możemy wybierać w całej gamie ekologicznych żwirków drewnianych, trocinach, poszatkowanych gazetach, czy starych materiałach, by podścielić kuwetkowym zwierzakom (koty, gryzonie). Taka naturalna ściółka może być kompostowana, ale tylko po zwierzętach roślinożernych. Ze względu na możliwość występowania u ludzi groźnych chorób odzwierzęcych, żwirek po kocie nie nadaje się na kompost i powinien być usuwany do zwykłego kubła (ewentualnie żwirek drewniany w małych ilościach do ubikacji). Zwierzęta domowe powinny być regularnie odrobaczane, co jest dobre dla nich, dla nas i dla środowiska. Informacji o odpowiednich preparatach odrobaczających udzieli nam lekarz weterynarii. Trociny czy gazety z powodzeniem można wrzucić do ogniska w ogrodzie lub na działce, bądź domowego kominka. Ubikację dla gryzoni prosto zrobimy ze słoika, który łatwo utrzymać w czystości, a po zużyciu ląduje w odpadach szklanych – taka osobna ubikacja pozwoli przedłużyć żywotność klatki/terrarium, które szybko by uległy zniszczeniu przez kwasy zawarte w moczu.

 

hamster-1000848_960_720Szklanej kuli nie pochwalamy, jej wystrój – jak najbardziej

 

Legowiska

Legowiska warto, z odrobiną umiejętności krawieckich, samemu uszyć ze starej bluzy, czy kapy na łóżko (odpowiednio miękkie da na pewno tyle samo radości co łóżko ze sklepu), a mniejszym zwierzątkom wystarczą stare skarpetki za przytulne łóżeczka. Gryzoniom wybierajmy domki z drewna (nie plastikowe). Czasem zwykła rolka po papierze toaletowym, mały kartonik lub odwrócona doniczka ceramiczna wystarczą za dobre schronienie.

 

cat-1332688_960_720Zamiast wyszukanych legowisk – zwierzęta często wybierają te improwizowane

 

Jak czyścić

Pojemniki na wodę i karmę oraz same klatki i kuwety dobrze myć często, ale delikatnymi środkami myjącymi (np. płynem do mycia naczyń, sodą, octem), wręcz niewskazane jest stosowanie silnych preparatów, które mogą wywołać alergię kontaktową, czy zatrucie zwierzaka. Dłużej posłużą pupilom naczynia szklane i ceramiczne, które można wyparzyć i łatwiej umyć. Z powodzeniem wystarczą zdekompletowane talerze i miseczki – zwierzakom zupełnie obojętne są najpiękniejsze wzory na misce z wodą, byleby woda była zawsze świeża.

 

cat-650770_960_720Koty kochają recykling

 

Czym się bawić

Zabawek w sklepach zoologicznych jest ogromny wybór, ale i tu zwierzętom najbardziej zależy, by spędzić wesoło czas z właścicielem, a nie na najdroższej zabawce (często plastikowej i pomalowanej farbami). Psy będą szczęśliwe, gdy będziemy im rzucać zwykłą piłeczkę tenisową lub patyk, koty uwielbiają sznurki, wędki, papierowe kulki i turlające się orzechy włoskie – to wymaga minimalnych kosztów ze strony właściciela i jest przyjazne dla środowiska. Pamiętajmy jednak, że zabawka powinna być na tyle duża, by zwierzę nie mogło jej połknąć, gdyż grozi zadławieniem, a sznurki zawsze umocowane jednym końcem. Wszelkim gryzoniom hodowanym w domach, a przede wszystkim szczurkom do zabawy przydadzą się kartony, rurki po ręczniczkach, rolki po papierach toaletowych, z których można tworzyć konstrukcje i labirynty, gdzie małym futrzakom chowamy przysmaki.

 

foam-balls-1236917_960_720Kolorowa mnogość – zupełnie zbędna

 

Dobra karma

Czasem koty i psy zostawiają suchą karmę w miseczce i jeśli jest tylko zwietrzała, to możemy wymieszać ją z nową porcją, natomiast bezwzględnie wyrzucamy do 30min resztki karmy mięsnej mokrej, które nie zostały zjedzone. Niezjedzona karma roślinna (kawałki owoców, fragmenty roślin, korzeni, nasiona) niech ląduje w kompostowniku lub ognisku. Wodą z miski, którą wymieniamy minimum raz na dobę (w upały co najmniej 2x dziennie), podlewamy kwiatki.

Pamiętajmy, że naszym zwierzakom wcale nie są potrzebne wyszukane, drogie legowiska, czy domki i zabawki – będą szczęśliwe, gdy my, właściciele zadbamy o ich podstawowe potrzeby (jedzenie, picie, wypoczynek) i poświęcimy trochę czasu na zabawę. A im bardziej ekologicznie chowamy pupili, tym lepiej dla Matki Ziemi.

 

Autor: Natalia Machowska – studentka weterynarii, opiekunka zwierząt, prawie weganka.

Zdjęcia: Pixabay

Ekologiczna opieka nad gryzoniami, 5.0 out of 5 based on 3 ratings