25.09
2016

Światowy Dzień Rzek – to dziś!


Właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzek.  Powołano go, by propagować wartości rzek i w inicjatywę tę angażuje się co roku ponad milion ludzi na całym świecie. U nas jednak rzadko kto kojarzy, że istnieje takie święto. A jeżeli nawet – czy wiemy, po co je stworzono? Na ile na co dzień rozmyślamy o rzekach?

Zeszłoroczne lato alarmującym stanem wód zwróciło uwagę nawet wśród osób najbardziej na co dzień obojętnych na kwestie zdrowia środowiska. Zamiast nurtu rzek można było obserwować najbardziej niespodziewane skarby ukryte na ich dnach. Przede wszystkim jednak dominował strach – brak opadów to jedno, ale dlaczego aż tak drastyczne efekty? Czy można jakoś temu zapobiec? I czy warto? To drugie pytanie jest banalne. Co do pierwszego – jak można się domyślić – oczywiście, można zmienić postępowanie wobec rzek.

autumn-219972_640Poziom wód o jakim można było pomarzyć tego lata

Rzeki niosąc codziennie miliony litrów wody, dają jednocześnie schronienie i dom dla tysięcy gatunków fauny. To nad nimi z oczywistych przyczyn powstawały miasta – były nośnikiem transportu i źródłem poboru wody, a także miejscem dla rekreacji.

Obecnie transport odbywa się najczęściej na kołach jadących po asfalcie, a do rzek spuszczamy ścieki. Zamoczenie się w nich bywa zatem krokiem ryzykownym, na który rzadko kto się decyduje. Ale mieszkańcy rzek nie mają wyjścia – muszą gdzieś żyć.

Chorują i wymierają więc cenne dla lokalnych ekosystemów gatunki, na których miejscu pojawiają się gatunki inwazyjne. Niosąc w swych wodach azot i fosfor pochodzące ze sztucznych nawozów stosowanych w rolnictwie, polskie rzeki zatruwają i tak już zatrute Morze Bałtyckie. Ich dna, z których wydobywa się kamienie i żwir, nie tylko tracą różnorodność, ale dodatkowo stwarzają ryzyko naruszenia stabilności nadrzecznych mostów i budynków. Ponadto rzeki poddaje są piętrzeniu wody w efekcie budowy stopni, tam, jazów oraz elektrowni wodnych. Wycina się również rosnące nad nimi drzewa. To powoduje z jednej strony zalewanie nadbrzeżnych terenów, a z drugiej – gwałtowny spadek poziomu wód. Stąd przesuszenia i wymywanie podłoża rzek.

landscape-690592_640To budowniczowie i rzeźbiarze terenu

Chcesz poznać pełnię konsekwencji działalności przemysłu i rolnictwa dla rzek, ich mieszkańców i dla nas? Skorzystaj z bardzo ciekawej i dobitnej animacji, która obrazuje, jaka jest skala zagrożenia nieodpowiedzialnej polityki wobec rzek: KLIK!

Jeżeli już masz świadomość, że coś trzeba zmienić i chcesz się w sprawę ratowania naszych rzek bardziej zaangażować, poznaj program Zaadoptuj rzekę Fundacji Gaja: KLIK! Zyskasz świadomość, jakie działania dla rzek odbywają się w Twej okolicy, co stworzy możliwość aktywnego włączenia się w walkę o poprawę ich stanu.

Polub na Facebooku profil Stop Przegradzaniu Rzek i przekonaj się, jak wiele można zmienić dzięki działaniom renaturyzacyjnym: KLIK!

Naszym rzekom można pomóc – nie ograniczajmy się zatem do załamywania rąk i działajmy.

sunset-965071_640Nasze zawładnięcie ich biegiem jest dla nas wygodne… i zgubne

 

Źródła:

ekokalendarz.pl

http://www.zaadoptujrzeke.pl


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.