09.05
2014

Zapraszamy owady


Projektujemy ogród, planujemy aranżacje skrzynek balkonowych, zastanawiamy o tym co wysiać, kupić aby przez cały sezon cieszyć oczy bujną zielenią i feerią kolorowych kwiatów. Myśląc o tym wszystkim trzeba pamiętać, że w naszym ogrodzie, balkonie nie jesteśmy tylko my i nasze rośliny. Zaprośmy zapylające kwiaty pszczoły i trzmiele, zjadające szkodniki biedronki, atrakcyjnie wyglądające motyle. Sprawmy żeby nasz ogród, balkon, skrawek przed blokiem, był pełen życia. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zero chemii
Chemia to największy wróg owadów. Chemiczne środki ochrony roślin wymyślono, aby (paradoksalnie) chronić rośliny. Jednak środki te zabijają nie tylko szkodniki, ale też pożyteczne owady. Sięgamy po nie chętnie, bo to łatwizna – wystarczy pójść do sklepu poprosić ‚coś na kogoś’ i już. Gdyby tak przeliczyć ilość zużycia chemii na 1 metr kwadratowy, porównując ogródki i balkony z rolnymi uprawami, to kto wie, czy nie wyszłoby więcej w tych pierwszych. Dotyczy to także używania nawozów mineralnych. Zanim cokolwiek mamy zamiar zniszczyć, pamiętajmy o wszystkim innym, co się dzieje wokół – o nas samych również. Łatwo jest przedawkować, przedobrzyć. Dlatego, jeśli zwalczamy szkodniki (np. mszyce) to naturalnymi metodami, choćby przez zaproszenie biedronek i złotooków. Jeśli nawozimy, to nawozami naturalnymi – kompost, obornik, gnojówkami z roślin etc. Tak, wymaga to trochę więcej inwencji, ale wszystko, co zrobimy dla innych (owadów), będzie nam wynagrodzone!

czosn.Dobór roślin
Owady mają swoje preferencje, jedne rośliny lubią bardziej, inne mniej. Przyciąga je kolor, zapach i budowa kwiatów. Wiadomo, jakie rośliny dają więcej pożytku pszczołom, w które kwiaty motyle lubią bardziej wkładać swoje trąbki. Także przy wyborze kwiatów na rabatę czy do doniczek, nie skupiajmy się tylko na swoich preferencjach. Wszech panujące pelargonie nie dają zbyt wiele pożytku owadom. Owady, tak jak my, lubią zioła, więc pozwólmy ziołom zakwitnąć, co zresztą odnosi się do wszystkich innych roślin. Dzielmy się! Lista rodzimych roślin miododajnych, przyciągających owady jest na szczęście długa, więc wystarczy tylko wybierać i komponować rabatki i skrzynki. Najlepiej jak najwięcej różnych gatunków. I sadźmy je w grupach, owady lubią talerz wypełniony po brzegi. Jeśli mamy możliwości, to sadźmy także kwitnące drzewa i krzewy. Dobierajmy gatunki tak, aby przez cały sezon coś kwitło. Od wczesnej wiosny aż do końca jesieni. Im więcej bioróżnorodności, tym lepiej – dla wszystkich.

Dziki zakątek
Czasem wystarczy po prostu nie przeszkadzać. Przez wielu niechciane chwasty na trawniku – mniszek lekarski czy koniczyna – są uwielbiane przez pszczoły, trzmiele, motyle. Pozwólmy im zakwitnąć, podzielmy się i spróbujmy także nacieszyć ich pięknem.
A jeśli już tak bardzo chcesz mieć wymuskany trawnik, to stwórz kawałek całkiem dzikiego ogródka właśnie dla owadów. Nie musi to być od razu łąka kwietna, wystarczy po prostu nie przeszkadzać naturze. Nawet nie musimy silić się na dobór i kupowanie specjalnych gatunków roślin, same się pojawią po czasie. Nie bójmy się inwazji szkodników z dzikiego zakątka. Będą szkodniki, to pojawią i drapieżniki. Natura znajduje najlepsze rozwiązania.

Domki i hotele
Chcemy, aby owady zamieszkały, zadomowiły się na dobre? Stwórzmy im odpowiednie warunki mieszkaniowe. Wystarczy sterta liści, stary pniak, wiązki słomy, trzciny, bambusa. Przy większym przypływie inwencji twórczej i odrobinie wiedzy możemy się pokusić o zbudowanie hotelu dla owadów. Na pewno chętnie skorzystają, szczególnie w warunkach miejskich, gdzie często nie mają się gdzie podziać, nie odmówią schronienia.

Myślimy globalnie, działamy lokalnie
Wciąż słyszymy o masowym wymieraniu pszczół, o zanieczyszczonym środowisku, intensyfikacji rolnictwa. Zresztą inne owady wcale nie są w lepszej sytuacji. Na globalne decyzje zbyt dużego wpływu nie mamy (przynajmniej większość z nas), ale na własnej działce wokół domu, na kilku metrach kwadratowych balkonu, a nawet przed niewłasną przestrzenią przed blokiem, jak najbardziej tak! Cieszmy nasze zmysły żyjącą naturą – pięknymi roślinami, pachnącymi kwiatami, bzykającymi owadami.

Więcej:
Lista roślin miododajnych w Polsce

Zdjęcia autora

Zapraszamy owady, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Paweł Papis – praktycznie ogrodnik, teoretycznie zbieracz eko-logicznego (bez)sensu w natura!lnasprawa.blox.pl