UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Ekologiczne telefony – komórki dla ekoentuzjastów

Wybór przyjaznych środowisku telefonów komórkowych nie jest ogromny, ale istniejące modele i tak zasługują na uwagę. Twój stary telefon też nie musi szkodzić, jeśli będziesz go świadomie używać.


Nie potrafimy sobie dziś wyobrazić życia bez telefonów komórkowych. Możemy jednak używać ich z głową, pamiętając, że świadome korzystanie z urządzeń elektronicznych przyczynia się do poprawy kondycji środowiska naturalnego.

Zielony telefon – ekologiczny telefon

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na urządzenia przyjazne środowisku, firma Samsung Electronics wprowadziła w 2009 roku na rynek pierwszy na świecie telefon komórkowy zasilany bateriami słonecznymi. Telefon Blue Earth został wykonany z materiałów pochodzących z recyclingu, nie zawiera toksycznych tworzyw, a naładowana światłem bateria pozwala na cztery godziny rozmów. Kosztuje około 500–800 zł.
Telefon LG GD510, który także zaopatrzony jest w baterię słoneczną, został wybrany Najbardziej Ekologicznym Europejskim Telefonem Komórkowym w 2010 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku (EISA). Telefon jest dodatkowo wyposażony w funkcje pozwalające obliczyć o ile zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla korzystając z wyjątkowo wydajnej baterii słonecznej. Kosztuje około 300 zł.
Także inni producenci telefonów coraz szerzej wprowadzają przyjazne środowisku rozwiązania, starając się ograniczyć liczbę szkodliwych metali i pierwiastków w procesie produkcji oraz zwiększyć wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu. Do takich telefonów należą między innymi modele C901 i Naite Nokii oraz Moto W233 Renew i E45 Eco Motoroli. Ekologiczne telefony charakteryzują się także bardzo niskim poziomem zużycia energii.
Na co dzień – poradnik świadomego użytkownika telefonu komórkowego
Jeśli nie masz ochoty wydawać pieniędzy na ekologiczny telefon, lub bardzo lubisz swój stary model, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby zminimalizować negatywne skutki jego użytkowania.

  • Po pierwsze, wyłączaj ładowarkę z kontaktu, kiedy tylko telefon zostanie naładowany. Większość nowych modeli jest zaopatrzona w różnego rodzaju oznaczenia pojawiające się na ekranie telefonu, informujące o tym, że ładowanie zakończyło się. Trzeba bowiem wiedzieć, że ładowarka pozostawiona w kontakcie nadal pobiera prąd. Wprawdzie niewiele – od 0,09 do 0,96 W mocy – jednak jeśli wziąć pod uwagę wszystkie inne urządzenia, które mamy w domu permanentnie podłączone do prądu i pobierające energię w trybie stand-by, okaże się, że marnujemy tej energii bardzo dużo.
  • Producent telefonów komórkowych Nokia oszacował, że gdyby 10% użytkowników telefonów komórkowych na świecie odłączało ładowarki po zakończeniu ładowania, zaoszczędzona w ten sposób energia mogłaby zaspokoić roczne potrzeby energetyczne 60 tysięcy europejskich gospodarstw domowych.
  • Po drugie, kup sobie ładowarkę do telefonu na baterie słoneczne. Dostępne na polskim rynku ładowarki słoneczne zaopatrzone są w szeroki wachlarz końcówek, pozwalających na ładowanie nie tylko dowolnego telefonu komórkowego, ale także iPoda, mp3 i innych urządzeń elektronicznych. Nie tylko oszczędzasz energię, ale też ułatwiasz sobie życie w podróży — nie musisz już martwić się o zabranie oddzielnej ładowarki do każdego urządzenia, o to, jakie jest napięcie w gniazdku w kraju, do którego jedziesz, lub o to, jak naładować telefon, kiedy jesteś odcięty do cywilizacji na łonie natury. Oferta jest bardzo szeroka, ładowarki kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i można je kupić między innymi na Allegro.
  • Po trzecie, nie zmieniaj telefonów jak rękawiczki. Operatorzy sieci komórkowych kuszą nas nowymi aparatami przy każdym podpisaniu lub przedłużeniu umowy, oferując nowoczesne i atrakcyjne gadżety za symboliczną złotówkę. Wymiana telefonu zazwyczaj wcale nie jest potrzebna, ponieważ nasze stare aparaty są jeszcze sprawne. Jeśli jednak wymieniasz często telefony, nie składuj starych w szufladzie ani tym bardziej nie wyrzucaj ich na śmietnik. Bardzo wiele modeli telefonów nadal zawiera toksyczne substancje, powodujące skażenie środowiska po ich wyrzuceniu na śmietnik. Możesz zgłosić się do jednej z wielu firm skupujących stare telefony – Twój telefon zostanie przez nie poddany recyclingowi lub zostanie ponownie wprowadzony na rynek w krajach rozwijających się.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji