01.03
2016

3 powody, by wysiać tej wiosny rozmaryn


Jak głoszą dziejopisarze, córka Władysława Łokietka Elżbieta, to właśnie temu wonnemu zielu zawdzięczała zasiadywanie na tronie węgierskim przez niemalże 60 lat. Co z jej długim panowaniem miał wspólnego rozmaryn? Zdrowie i urodę królowej zachowywała w świetnej formie specjalna nalewka, zwana Wodą Królowej Węgierskiej.  Receptura tego szczególnego eliksiru opierała się zaś na warzonych w specjalnych proporcjach wyciągach z rozmarynu oraz tymianku pospolitego.

By korzystać z rozmarynu bez ograniczeń, najlepiej zapewnić sobie jego obecność we własnym ogródku – nawet balkonowym… lub parapetowym. Za dworze coraz jaśniej i światła słonecznego niedługo będzie już rzeczywiście na tyle dużo, by mogły korzystać z niego i zioła, które ciemnej zimy nie lubią. Czas planować!

Na wysiew rozmarynu do gruntu należy przeznaczyć przełom kwietnia i maja. I najlepiej uczynić to jednak w doniczce – wtedy można ziele uchronić, gdy nadejdą nielubiane przez niego przymrozki, przenosząc je w ciepłe miejsce.

Czemu siać rozmaryn? Są co najmniej trzy powody.

 

rozmaryn-galazka-1351Dla umysłu, zdrowia i urody – świeży rozmaryn trzeba mieć!

 

Rozmaryn dla bystrego umysłu

Olejek rozmarynowy stanowi prawdziwe remedium na zmęczenie i depresję. Wpływa pozytywnie na koncentrację i stymuluje aktywność umysłową. Jego właściwości opisywał już w XVII wieku brytyjski zielarz Nicholas Culpeper. Jego teorie opierały się na przeprowadzanych wcześniej testach. W trakcie badań* ówcześni naukowcy odkryli, że uczestnicy próby, którzy robili inhalacje z olejkiem rozmarynowym, wypadli w trakcie egzaminu znacznie lepiej od pozostałych biorących udział w eksperymencie. Dziś niektórzy naukowcy zastanawiają się wręcz nad wykorzystaniem rozmarynu we wspomaganiu terapii w chorobie Alzheimera.

Poza poprawą koncentracji, olejek rozmarynowy obniża poziom kortyzolu we krwi. Ten hormon wydzielający się w wyniku przewlekłego stresu może doprowadzić do zmian w organizmie wręcz zabójczych. Dlatego, gdy przewidujemy narażenie na stresującą sytuację, warto urządzić sobie rozmarynową kąpiel z dodatkiem paru gałązek rośliny lub kilku kropli olejku (zobacz Olejek Rozmarynowy Mokosh – KLIK). To prosty, naturalny sposób na chłonną i zrelaksowaną głowę.

rosemary-1090419_960_720Zapach niczym z Włoch i Hiszpani zyskacie serwując Waszemu rozmarynowi słońce

Rozmaryn dla zdrowia

Rozmaryn to ziele bogate w błonnik (37%RDA), które zawiera wiele witamin i minerałów. Wymieńmy m.in.: witaminę A – znany antyoksydant, niezbędny dla zdrowych oczu, witaminę C – ważną dla systemu odpornościowego, potrzebną do syntezy kolagenu wymaganego m.in. dla zdrowych naczyń krwionośnych, skóry i kości, potas – pomagający kontrolować ciśnienie krwi, żelazo – niezbędny składnik czerwonych ciałek krwi odpowiedzialny za transport tlenu, a ponadto magnez, mangan, witaminy B i wiele innych.

ziemniaki-opiekane-z-rozmarynem-ecoandwell-rozmaryn-na-koncentracje-1024x683Rozmaryn doskonale komponuje się z ziemniakami i jakże zmienia sztampowość ich podania!

 

Rozmaryn dla urody

W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się pozyskiwany z rośliny olejek eteryczny. To właśnie jemu roślina zawdzięcza intensywny zapach, kojarzący się nam się z wakacjami we Włoszech i Hiszpanii – zapach ten zresztą wypełni każdy z Waszych balkonów, jeżeli zapewnicie roślinie ekspozycję słoneczną. Olejku rozmarynowego od wieków używano do pielęgnacji włosów, z racji, że zapobiega on ich wypadaniu i wzmacnia cebulki. Zioło ma także zbawienny wpływ na skórę głowy łagodzi podrażnienia i działa przeciwłupieżowo.

Innym składnikom czynnym – kwasom ursolowemu i oleanowemu – roślina zawdzięcza działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzmarszczkowe. Doskonale wpasowuje się więc w rozmaryn skład kremów do skóry trądzikowej i dojrzalej.

 

Parę podpowiedzi na rozmaryn w kuchni:

  • młodych pędów rozmarynu oraz liści używaj jako dodatku do mięs, warzyw i sosów (dodawaj je pod koniec gotowania; zbyt długie gotowanie sprawi, że rozmaryn straci swój aromat),
  • rozmaryn doskonale komponuje się z pomidorami, bakłażanem, ziemniakami i cukinią,
  • kwiaty doskonale wzbogacają sałatki, zarówno smakowo jak i wizualnie,
  • zdrewniałe części gałązek wykorzystujemy zamiast tradycyjnych patyczków do szaszłyków. Spróbujcie – będzie aromatycznie i niebanalnie.

* Moss M, Cook J, Wesnes K et al 2003 Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. International Journal of Neuroscience 113:15-38

 

Zainteresował Cię nasz tekst o rozmarynie? Szukaj więcej podobnych w naszym magazynie pełnym inspiracji na temat trendów eko w modzie, kuchni i urodzie: KLIK!


W Eco and well lubimy to, co robimy. Cieszy nas, że produkty, które sprzedajemy są dobre, skuteczne i bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Fascynuje nas w jaki sposób natura potrafi nas wesprzeć w tym, żeby czuć się i wyglądać pięknie i zdrowo. Poza tworzeniem sklepu jesteśmy też mamami i bardzo chcemy żeby świat, w którym żyją nasze dzieci coraz lepiej dbał o swoje bogactwo - naturę.