23.04
2016

8 roślin zwalczających dolegliwości kaca


A zatem zanosi się na zakrapianą imprezę? Nic zdrożnego, alkohol jest przecież trunkiem dozwolonym dla dorosłych. Ale dorosłość nie broni przed przykrymi objawami jego nadużycia. Niektórzy mają wtedy na podorędziu stosowne specyfiki z apteki, ja – rośliny. Dziś opowiem Wam, jakie.

Sposoby na kaca

Ileż to razy przysięgaliście sobie powaleni bólem głowy i dolegliwościami żołądkowymi: Nigdy więcej! A ile razy nie udało się dotrzymać słowa?

Nie widzę sensu serwowania sobie wtedy farmakologii. Natura serwuje świetne środki na dolegliwości spowodowane kacem. Trzeba tylko wiedzieć, po co sięgnąć. Dziś moja podpowiedź, by ułatwić Wam skompletowanie roślin, nim zacznie się impreza.

Kora wierzby – nazajutrz

Świetna na wszelkie bóle, bo zawiera składniki przeciwbólowe, które znajdują się w aspirynie. Jak stosować? Najlepiej sporządzić odwar z kory wierzby białej lub purpurowej. Odmierzamy 1/4-1/2 łyżeczki sproszkowanej kory wierzby lub liści i kwiatów gaulterii, zalewamy szklanką gorącej wody i zaparzamy ok. 10-15 minut.

Mniszek lekarski – nazajutrz

A konkretnie jego korzeń. To on właśnie jest źródłem witaminy A, przeciwutleniaczy oraz garbników. Dzięki tej mieszance korzeń mniszka łagodzi zarówno objawy kaca, jak i zaparcia oraz bóle brzucha. Jak stosować? 1-2 łyżeczki suszonego korzenia zalewamy gorącą wodą i zaparzamy 10-15 minut. Pijemy 2 szklanki naparu przez 1-2 dni.

Papryka czerwona i chili – nazajutrz

Ostre papryki zawierają kapsacyinę, która działa przeciwbólowo. Jak stosować? W postaci napitku z również pomocnym sokiem pomidorowym. Suszoną papryczkę dodajemy do soku i ten bezalkoholowy, ale mocny drink wypijamy nazajutrz po spożyciu alkoholu.

Ostropest plamisty – przed

Nasiona tego zioła stosuje do ochrony wątroby. Zawarta w nich sylimaryna wspomaga ten organ w zwalczaniu toksyn, w tym alkoholu. Jak stosować? Warto zażywać dawkę sylimaryny, by chroniła wątrobę jeszcze przed spożywaniem alkoholu.

Sposoby na kaca

Imbir – nazajutrz

Jego korzeń wspomaga pracę woreczka żółciowego i działa przeciwymiotnie. Jak stosować? Pijmy napar z tej rośliny stosując 1 łyżeczkę utartego imbiru zalać szklanką wrzątku przykryć na 10 minut przecedzić. Pić małymi łykami. Napar wspomaga pracę woreczka żółciowego, działa przeciwwymiotnie.

Koper włoski – nazajutrz

Koper włoski – jego nasiona poprawiają pracę wątroby i przyspieszają jej odtrucie. Działają też na nią regenerująco. Jak stosować? W postaci naparu, takiego jaki serwuje się niemowlętom na kolki. No, może nieco mocniejszego!

Banany – nazajutrz

Tak, nie na darmo zaliczane są do superfoodsów. Do ich wielkich mocy należy uzupełnianie potasu, który został wcześniej wypłukany przez alkohol. Jak stosować? Jeść po prostu – gdy tylko będziecie już w stanie!

Szparagi – nazajutrz

Wspomagają w razie nudności i bólu głowy, ponieważ zwiększają aktywność enzymów, usuwających toksyny i resztki alkoholu w organizmie. Jak stosować? Podobnie jak banany.

Życzę Wam lekko przeżytego dnia nazajutrz po. I oczywiście nie napiszę, że najprościej byłoby nie nadużywać. Każdy przecież zna tę oczywistą mądrość, ale ilu ją zawsze umie zastosować? Zapewne Ci, którym zbędny wydaje się ten tekst. Pamiętajcie, że tylko pozornie – przecież alkohol to nie jest jedyna toksyna, której z rozkoszą nadużywamy. Znajomość roślinnych odtruwaczy przyda się i na okazję innych grzeszków.

A tych, którzy wszechstronną znajomość zastosowania praktycznego roślin chcieliby pogłębić, zapraszam na mój blog: KLIK! – kosmetyki, medykamenty, kulinaria – od wyboru do koloru!


Z wykształcenia chemiczka, a z zamiłowania początkująca zielarka. Uwielbia odkrywać moc substancji aktywnych zawartą w kwiatach i ziołach. Potem stosuje je w domowej terapii jako kosmetyki, napary, syropy. Lubię wiedzieć, czytać i i przekazywać swoją wiedzę i pasję innym. Jej drugim hobby jest fotografia, przede wszystkim przyrodnicza. W wolnym chwilach jeździ na rowerze.