24.07
2015

Nie chcesz marnowania żywności? Jest szansa, by zmienić sytuację!


Inspiruje Cię przykład Francji, w której zabroniono supermarketom wyrzucać żywność? Bulwersuje Cię niemoc wobec problemu marnowanego pożywienia? Pojawia się szansa na zmiany.

O tym, jak w różnych krajach obchodzi się problem związany z brakiem regulacji prawa, pisaliśmy tu: KLIK! Jak wiadomo jednak, problem wyrzucanej przez markety żywności nie zawsze da się obejść: polscy freeganie np. nie mogą dostać się do zakratowanych, zamkniętych śmietników marketów. Niezjadane przez nikogo dobre produkty marnują się.

Za proceder lekkomyślnego wycofywania się przez supermarkety z olbrzymich zamówień płacą rolnicy, którzy pociągani są do odpowiedzialności za zwracany im towar. Ogromna ilość jedzenia w ogóle nie opuszcza pola uprawnego.

głodne dziecko

Jedna trzecia produkowanej na świecie żywności jest marnowana, podczas gdy miliony ludzi na świecie głodują.

Światełko w tunelu? Unia Europejska, pobudzona do działania przykładem Francji, zastanawia się, jak zmienić sytuację. W związku z tym grupa polityków jest gotowa do negocjacji legislacyjnych. Przyda im się solidne wsparcie opinii publicznej.

Grupa Avaz, ogólnoświatowa organizacja obywatelska założona w styczniu 2007, skupiająca aktywistów działających w zakresie globalnych zmian klimatycznych, praw człowieka, praw zwierząt, korupcji, nędzy i wojen, postanowiła działać. Zbiera milion podpisów, by dostarczyć je na unijne konsultacje, nim się skończą.

Dołącz się do kampanii i Ty. Podziel się z nią z bliskimi, z którymi zwykle siadasz do stołu. Znajdziesz ją tu: KLIK!

Fot. Avaaz