12.10
2015

Po co oregano zimą na parapecie?


Rzeczywiście: po co? Przecież to ziele rodem ze słonecznych krajów, o wiele od naszego cieplejszych, dlatego zapewnić mu sprzyjające warunki zimą to wcale nie jest łatwe zadanie. A jednak warto się na nie porwać. Dlaczego?

Oregano, które cenimy z uwagi na jego walory smakowe, jest również prawdziwą skarbnicą aktywnych składników służących naszemu zdrowiu. To jeden z najsilniejszych środków antyseptycznych natury i silny lek przeciwzapalny, którego działanie przeciwbólowe daje się porównać z mocą morfiny.

oregano-321746_640Oregano to roślina z ciepłego klimatu – lubi zatem słońce

Jak zabrać się za hodowlę oregano, by doczekać się plonów?

Oczywiste wymaganie – słoneczne miejsce. Jeżeli nie możemy takiego zaserwować naszej lebiodce pospolitej, bo tak się zwie inaczej oregano, raczej sobie darujmy próby wysiewania tego zioła. Zresztą – co tu kryć – na siew już nieco za późno. By cieszyć się przez całą zimę tym wonnym zielem, musimy postawić na sadzonki. Dla oregano nie musimy nadwyrężać się zbyt podlewaniem. To roślina sucholubna, pochodzi przecież z ciepłych regionów zachodniej i południowo-zachodniej Eurazji i znad Morza Śródziemnego. Tak, jak w przypadku innych ziół, pamiętajmy, by gleba była przewiewna i dno doniczki wysypmy keramzytem lub piaskiem.

Nie ma mowy o w pełni słonecznej wystawie dla naszego dzikiego majeranku (i tak się zwie oregano)? Trudno, wybierzmy możliwie dobrze oświetlone miejsce, które – w braku intensywnego oświetlenia – niech będzie choć ciepłe.

herb-972453_640Czemu świeże oregano przyda się nie tylko w kuchni? Bo to cenny lek

Oregano w kuchni

Spaghetti, pizza to banał – na tym zastosowanie oregano w kuchni się nie kończy! Pieczone, smażone lub grillowane warzywa, mięso, ryby i co tylko nam fantazja podsunie. Bardzo wiele potraw zyska charakter rodem ze słonecznej Prowansji dzięki zaserwowaniu tego w szczególny sposób gorzkiego zioła. Ceni się oregano nie tylko w rejonie słonecznej Italii, ale i w Turcji, Palestynie, Libanie, Egipcie, Syrii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, na Filipinach i w Ameryce Łacińskiej. Stosuje się je nie tylko w jedzeniu, ale i w napojach wyskokowych, takich jak wódki czy likiery. Osobną jakość stanowi olej lub oliwa z oregano, ale do tego jeszcze wrócimy osobno.

1323178-potted-oregano-herb-with-a-signIm bardziej będziecie ścinać jego czubki, tym bardziej się rozkrzewi i będzie bujne

Oregano – lekarstwo z mocą!

To bardzo ważny atut tej światłolubnej rośliny; stwarza ona wiele możliwości użycia w razie wystąpienia problemów zdrowotnych. Składniki oregano powodują, że posiada ono możliwości grzybo-, bakterio- i  wirusobójcze. Można też z jego pomocą walczyć z pasożytami. Dodajmy do tego właściwości antyoksydacyjne oregano, zawartość minerałów takich jak żelazo, potas, miedź, wapń, magnez, cynk, mangan oraz bor, flawanoidy i witaminy A, C, E, K i B3. Efekty? Oregano leczy moc chorób:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • grzybicę paznokci i stóp,
  • zakażenia układu moczowego,
  • zatrucia pokarmowe,
  • zakażenia gronkowcem złocistym.

Tę listę dowodów na moc oregano można by jeszcze wydłużać. Dodajmy zatem do niej jeszcze jeden mało znany fakt: oregano pozbawia przeciwutleniacza 99% komórek raka piersi, szyjki macicy, płuc oraz jelita grubego, w efekcie te nowotworowe komórki zwalczając.

olive-oil-356102_640Czemu łączyć z oregano olej słonecznikowy? Z uwagi na zawartość w nim witaminy E

W jakiej formie stosować oregano jako lekarstwo?

Tu właśnie czas powiedzieć o oleju z oregano. Taki olej możemy wyprodukować sami, świeże liście, łodyżki i kwiatki oregano zalewając w słoiku np. nierafinowanym olejem słonecznikowym. Słoik z tą zawartością wygotowujemy w kąpieli wodnej, którą możemy bez obaw doprowadzić aż do wrzenia. Po 10-minutowym pozostawieniu słoika w gorącej wodzie, stawiamy go w nasłonecznionym miejscu na około dwa tygodnie. Po upływie tego czasu olej przefiltrowujemy. Jest już gotowy do stosowania. Przechowujemy go w zimnym i ciemnym miejscu, jeżeli nie w piwnicy – niech będzie to lodówka. Termin przydatności tak przygotowanego oleju to minimum sześć miesięcy.

KO7A0821W postaci syropu możemy oregano stosować profilaktycznie lub leczniczo

Sposoby leczenia się olejem z oregano

Olej z oregano można stosować wewnętrznie i zewnętrznie, w zależności od tego co nam dolega.

I tak zewnętrznie możemy stosować oregano w postaci kąpieli (np. podczas grzybicy stóp), jako maść, gdy olej oregano zmieszamy np. z kokosowym oraz w postaci inhalacji – to szczególnie przyda nam się w sezonie infekcji oddechowych.

Wewnętrznie możemy olej oregano stosować jak syrop: profilaktycznie, zażywając pół łyżeczki dziennie lub leczniczo, gdy zwiększamy dawkę o drugie pół łyżeczki. Niektórzy olej z oregano łączą z kokosowym w stosunku 1:3 i traktują jak lekarstwo przeznaczone do ssania, cztery razy dziennie umieszczając je pod językiem i po kilku minutach ssania wypluwając.

 

Źródła:

nierafinowane.pl

ogrodniktomek.pl

www.przyprawowy.pl


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.