23.05
2016

Rolnicy z Paragwaju w imię różnorodności biologicznej


Piątą opowieść z wyprawy Echoes of Ecologies Giulia poświęca w całości niezwykłemu miejscu: Colonia Luz Bella. To wioska, która znajduje się w samym sercu Paragwaju i ugościła naszych ulubionych podróżników w swych najistotniejszych punktach, by ukazać, jakimi środkami dąży się ku wielkiemu ruchowi oporu agroekologicznego. Jak zwykle, w tym momencie głos przejmuje Giulia.

Przyjechaliśmy tu do Julio, Nildi i ich rodziny. Dzięki temu ujrzeliśmy, jak starają się oni walczyć z rolnictwem industrialnym. Okazało się jednak, że na miejscu czekało na nas o wiele więcej.

Colonia Luz BellaPrzyjęto nas tu bardzo gościnnie

Jak się okazało, przybyliśmy w dość trudnym dla tego miejsca momencie. Problemy ekonomiczne i socjalne powodują, że ciężka droga, jaką dążą członkowie Asociación Campesina de Productores Alternativos y Ecológicos de Luz Bella, jest szczególnie zagrożona.

yuyos, czyli lekarstwa medycyny naturalnejMedycyna naturalna? Bezcenna! Yuyos

Tak samo jak na południu Brazylii i na północy Argentyny, większość uprawnej ziemi w Paragwaju jest zdominowana przez uprawy transgeniczne. Colonia Luz Bella z Paragwaju musi sprostać konkurencji soi transgenicznej, która zagraża zarówno etycznemu, jak i zdrowemu stylowi życia miejscowych. Zaznaczmy, że tę właśnie genetycznie modyfikowaną soję spożywają w swych posiłkach mieszkańcy Europy.

uprawa transgenicznaUprawa transgeniczna, której plon spożywają Europejczycy

Czas spędzony razem pozwolił nam zobaczyć, z jakimi trudnościami zmagają się rolnicy w Paragwaju. Przede wszystkim jednak mieliśmy szansę poznać strategie wykorzystywane, by te trudności zwalczać i omijać. W samym sercu Ameryki Łacińskiej zyskaliśmy cenną szansę na poznanie jej tajemnic, takich jak yuyos, czyli naturalne lekarstwo tradycyjnej medycyny.

yuyos to tez drzewa, medycyna naturalnaI znów kolejne spotkanie z miejscową medycyną naturalną

Dostęp do tak dużej ilości różnorodnych naturalnych zasobów roślinnych jest możliwy dzięki hołdowaniu w tym miejscu gospodarce różnorodności biologicznej. Ciężka praca mieszkańców, którzy dosłownie każdą zasianą rośliną walczą jak ekologiczny ruch oporu wobec roślin transgenicznych, daje plon.  To szeroki projekt zmian w świadomości i wrażliwości ludzi na sposób życia na wsi.

Banany agroekologiczne przy domuNaprawdę zdrowe banany, które rosły obok domu, gdzie mieszkaliśmy

Jednym z różnych środków edukacyjnych jest Radio Comunitaria Luz Bella Comunicaciones. Jeżeli zajrzycie na nasz blog (KLIK!), będziecie mogli odsłuchać wywiad, który z nami na miejscu przeprowadzono i zobaczyć film z naszym pożegnaniem z niezwykłymi ludźmi tworzącymi to miejsce.

dom rodzinny w Colonia Luz BellaA to ten gościnny dom

Po wejściu na statek w miejscowości Aquidaban, w samym środku Pantanalu, płynąc pod prąd, po pięciu dniach zupełnego oderwania od ziemi, wpłynęliśmy do Boliwii. W tej chwili jesteśmy w Cochabamba…  ale to już jest zupełnie inna historia!