UlicaEkologiczna.pl
Pozytywne inicjatywyPrzyjazne środowiskuzero waste

Wałbrzych – miasto wolne od plastiku!

Rosnąca świadomość globalnego problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi coraz częściej znajduje odzwierciedlenie w wartościowych i śmiałych inicjatywach firm, szkół, a nawet miast. Tym razem na pierwsze strony gazet trafił Wałbrzych, miasto, które swoimi działaniami aspiruje do pierwszego w Polsce miasta wolnego od plastiku!

Wałbrzych na prowadzeniu

O Wałbrzychu było już głośno w zeszłym roku. Z dniem 1 maja 2019 miał zostać wprowadzony całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych. Zakaz obejmować miał również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu (źródło: www.um.walbrzych.pl).
https://ulicaekologiczna.pl/ochrona-srodowiska/polskie-miasta-wypowiadaja-wojne-plastikowi

O krok dalej

Teraz radni Wałbrzycha poszli o krok dalej i przyjęli – radykalną jak na polskie warunki – uchwałę zakazującą sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność gminy. W konsekwencji od 21 marca w Wałbrzychu pojawią się “Strefy wolne od jednorazowego plastiku” obejmujące obiekty miejskie takie jak szkoły, biblioteki, baseny czy urzędy. Ponadto z wałbrzyskich sklepów znikną torebki foliowe – zarówno te cieniutkie zrywki o grubości do 15 mikrometrów, jak i grubsze “reklamówki”.

Kto następny?

Komentatorzy są zgodni, że uchwała jest rewolucyjna i zdecydowanie stawia Wałbrzych na pozycji lidera w walce z przedmiotami jednorazowymi wykonanymi z tworzyw sztucznych. Inicjatywa jest odważna, ale i godna naśladowania. Pytanie, czy i kiedy, kolejne miasta pójdą przetartymi już szlakami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji