UlicaEkologiczna.pl
Flora

Werbena brazylijska – idealna miejska roślina w dobie zmian klimatycznych

Przechadzając się po ulicach naszych miast coraz częściej cieszą oko zadbane rabaty, jak również pełne kwiatów, urocze w swojej dzikości, łąki kwietne.


Dobór roślin na miejskie rabaty jest coraz lepszy, zaczynają przeważać odpowiednie gatunki roślin, niewymagające wielu prac pielęgnacyjnych, odporne na choroby i niepodatne na szkodniki i co jest coraz bardziej istotne w kontekście zmian klimatycznych – odporne na letnią suszę.

Werbena patagońska

Takim gatunkiem jest werbena patagońska (Verbena bonariensis). Nie jest to gatunek rodzimy, ponieważ wywodzi się z Ameryki Południowej, jednakże można ją z powodzeniem uprawiać w naszym kraju, tym bardziej, że nie jest rośliną inwazyjną, stanowiącą poprzez swój ekspansywny charakter, zagrożenie dla rodzimej flory.

Jest to popularna roślina w wielu krajach, a i w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Wiele lat temu po raz pierwszy spostrzegłem ją w Wielkiej Brytanii, gdzie od lat jest bardzo popularną rośliną ozdobną. To była miłość od pierwszego wejrzenia. W kolejnym sezonie zagościła w moim ogrodzie. Filigranowa, obsypana filetowo-niebieskimi kwiatkami, niczym mgiełką, wysoka, ażurowa konstrukcja już chyba na zawsze stanie się letnim elementem moich rabat oraz donic. Okazało się, że jest niezawodną rośliną. Znosi różne warunki, chociaż najładniej rośnie w pełnym słońcu i w lekkiej żyznej glebie, uda się również w półcieniu i w bardzo przepuszczalnej piaszczystej glebie. Odporna na większość chorób, nigdy nie miałem również problemów z atakującymi ją szkodnikami. No świetnie znosi letnią suszę. Zazwyczaj u nas nie przetrwa zimy, ale z powodzeniem można zebrać nasiona jesienią i zrobić własną rozsadę na wiosnę. Ponadto, jej nasiona potrafią same wzejść na wiosną, pod zeszłoroczną rośliną mateczną. Trzeba tylko uważać podczas wiosną pielenia, żeby nie wyrywać drogocennych sadzonek. No i kwitnie od lata do późnej jesieni. Same zalety!

Uroki miejskich rabat

Oczywiście należy wspomnieć jeszcze o jednej, że jest bardzo pożyteczną rośliną, zwabia mnóstwo owadów zapylających, pszczół, trzmieli oraz motyli. Spacerując dzisiejszego gorącego popołudnia po mieście aż zatrzymałem się przy rabacie osadzonej werbeną. Rabata kipiała życiem, trzmiele i pszczoły podlatywały z jednego kwiatka na drugi w akompaniamencie motyli. Uroczy widok. Inne rośliny na rabacie były trochę zwiędnięte. Tylko werbena świetnie znosiła trwającą posuchę i lejący się z nieba żar.

Jest to również roślina, która nadaje się do uprawy pojemnikowej, upiększy każdy balkon i taras, ciesząc nas oraz dając pożytek licznym owadom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji