Gdy w Polsce pojawiły się pierwsze mlekomaty, mało kto się spodziewał, że kilka lat później, na fali popularności filozofii zero waste, zainteresowanie produktami w bardziej przyjaznych dla środowiska opakowaniach tak bardzo wzrośnie.
Jednak liczne doniesienia o kolejnych zamykanych punktach, w których można było napełnić własną butelkę świeżym mlekiem wskazują, że mlekomaty wyprzedziły swoją epokę. Czy mleko w szklanych butelkach zwrotnych wypełni tę niszę?
Jak za dawnych czasów
Starsi czytelnicy ( lub rodzice i dziadkowie tych młodszych) z pewnością pamiętają czasy, gdy zaopatrzenie się w mleko uwzględniało wizytę mleczarza z wózkiem pełnym grzechoczących butelek. Zawód mleczarza i stojące na progu szklane butelki odeszły w zapomnienie, ale wraz z popularyzującym się trendem zero waste, zapotrzebowanie na produkty w przyjaznych dla środowiska opakowaniach, lub w ogóle ich pozbawione, systematycznie wzrasta.
https://ulicaekologiczna.pl/recykling/polacy-chca-systemy-kaucyjnego
Prosto od kociewskiej krowy
W ostatnich dniach w sieci zawrzało na wieść, że w jednym z pomorskich sklepów z produktami naturalnymi pojawiło się niepasteryzowane mleko w szklanych butelkach zwrotnych. Dla miłośników ekologicznego stylu życia unikających plastikowych opakowań i poszukujących zdrowej, nieprzetworzonej żywności to nie lada gratka. Litrowa butelka świeżego mleka kosztuje nieco ponad 5 zł, a dodatkowo zobowiązani jesteśmy do opłacenia kaucji (w wysokości 5 zł), która zwracana jest wraz ze zwrotem butelki.
Opublikowany przez Baltica Produkty Naturalne Czwartek, 15 sierpnia 2019
A co, jeśli nie szkło?
Mleko dostępne w marketach i osiedlowych sklepach najczęściej pakowane jest w plastikowe butelki lub opakowania wielomateriałowe typu tetra-pak. Niestety żadne z tych opakowań nie dorównuje szkłu, które może być przetwarzane w nieskończoność w procesie recyklingu – czego nie można powiedzieć o opakowaniach plastikowych i wielomateriałowych. Niektórzy producenci, tacy jak Robico dostrzegli już niszę na rynku i gdzieniegdzie można natknąć się na mleko w bezzwrotnych szklanych butelkach. Jednak nam, zwolennikom bezodpadowego stylu życia, marzyłoby się mieć nabiał (i to nie tylko mleko,ale też jogurty i śmietanę) w szklanych opakowaniach na wyciągnięcie ręki. Bo znacznie łatwiej jest dokonywać ekologicznych wyborów… gdy ten wybór w ogóle mamy.