UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Z boa do zoo – rozporządzenie Ministerstwa Środowiska o niebezpiecznych zwierzętach

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem węża, pumy albo egzotycznego żółwia sprawdź, czy nie ma go na liście ministerstwa. Bo wkrótce może się okazać, że pupila będziesz musiał zaczipować albo obowiązkowo oddać do zoo.

Sprawa dotyczy nowego rozporządzenia Ministerstwa Środowiska dotyczącego niebezpiecznych zwierząt. Przepisy wreszcie sankcjonują, które zwierzę będzie można hodować w domu, a które będzie trzeba oddać do zoo. To ważne, bo ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku (zmieniana jesienią 2008 roku) wprowadzająca całkowity zakaz hodowli zwierząt niebezpiecznych, zapewniała nam wprawdzie standardy unijne, ale tylko na papierze. Do dziś nie została stworzona ani lista groźnych okazów, ani też zaleceń, jak należy je przechowywać.

Żmije do zoo, a jaszczurki do zaczipowania

– Powstała już lista gatunków podzielona na dwie kategorie. W pierwszej znalazły się te, których nie wolno trzymać w domu. W drugiej są okazy, które można hodować samemu. Te ostatnie mogą być dopuszczone do indywidualnej hodowli przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, do którego trzeba wystąpić o pozwolenie – mówi nam Magdalena Sikorska z Ministerstwa Środowiska. Rozporządzenie powstawało przez siedem lat, w życie powinno wejść na początku kwietnia. – Wszystko jest jeszcze w wersji roboczej, dlatego terminy mogą ulec zmianie – dodaje Sikorska.

Niestety zwierzę trzeba będzie zaczipować z własnych pieniędzy. Do tego należy dodać koszt wizyty inspektora weterynarii, który sprawdzi, czy mamy np. zabezpieczone terrarium, koszt zezwolenia regionalnej dyrekcji ochrony środowiska i rejestrację zwierzaka w starostwie. W przypadku niedopełnienia formalności grozić nam będzie grzywna, a nawet areszt. Nowe rozporządzenie zakłada bowiem, że np. po skardze sąsiadów nasze mieszkanie będzie mogło być skontrolowane przez policję i inspektorów weterynarii. Na rejestrację zwierzęcia hodowcy będą mieli rok, na oddanie – sześć miesięcy. Listę niebezpiecznych zwierząt znajdziemy na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji