30.10
2013

Jak płacić mniej za ogrzewanie?


Nie lubię płacić wysokich rachunków, ale chyba nikt nie lubi. Październik jest w tym roku łaskawy, ale już niedługo sezon grzewczy zacznie się na dobre, dlatego warto zastanowić się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy okazji chociaż trochę zadbać o środowisko.

W moim przypadku żadne większe inwestycje typu ocieplenie budynku czy też gruntowny remont instalacji nie wchodzą w grę. Dlatego też postanowiłam znaleźć mniej kosztochłonne, a przy tym uniwersalne sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Powinny się one sprawdzić niezależnie od tego, czy ogrzewamy dom węglem, gazem, olejem opałowym, czy też energią elektryczną. Po przejrzeniu niezliczonej ilości artykułów ekspertów oraz porad internautów przedstawiam wam listę uniwersalnych porad:

Ogrzewanieźródło: Rossmann.pl

 • Zacznijmy od uszczelnienia okien i drzwi. Rozwiązanie to będzie o wiele tańsze niż ocieplenie całego budynku, ale z pewnością pozwoli na ograniczenie kosztów ogrzewania, ponieważ od tego czasu mieszkanie wietrzyć będziemy tylko wtedy, kiedy sami będziemy chcieli. Nie chodzi tu o hermetyczne zamykanie pomieszczeń (wilgoć murowana), ale po prostu o zniwelowanie możliwości nadmiernej ucieczki ciepła.
 • Wietrzenie powinno się odbywać częściej, ale krócej i koniecznie przy wyłączonych grzejnikach. Sprawi to, że pomieszczenie się przewietrzy, ale nie wychłodzi.
 • Pozytywne skutki przyniesie również montaż ekranów za grzejnikami, dzięki czemu ciepło wróci do pomieszczenia, a nie będzie wykorzystane przede wszystkim do nagrzania ściany.
 • W okresie grzewczym zdemontujmy osłony z grzejników i nie zasłaniajmy ich meblami, zasłonami ani firanami. Sprawdźmy też, czy grzejniki nie są przykryte warstewką kurzu, który również sprawia, że ogrzewanie nie będzie w pełni efektywne.
 • W słoneczne dni podnieśmy rolety, żaluzje i zasłony, tak, aby do pomieszczeń mogły dotrzeć promienie słońca. Działać będą jak darmowe dogrzewanie pomieszczeń. W nocy natomiast dobrze, by okna były zasłonięte.
 • Warto również zainwestować w zakup sterownika ciepła, dzięki czemu będziemy mieli pełną kontrolę nad temperaturą w naszym domu.
 • Pozamykajmy drzwi od nieużywanych pomieszczeń, takich jak strych i piwnica. W przypadku nieużywanych pokojów możemy zamknąć drzwi i zmniejszyć w nich temperaturę, ale nie więcej niż o kilka stopni.
 • W nocy i podczas naszej nieobecności w domu możemy nieco zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, jednak jak podają eksperci, nie więcej niż o ok. 2 stopnie Celsjusza. Większa różnica sprawi, że później zużyjemy dużo więcej energii na dogrzanie pomieszczeń do pożądanej przez nas temperatury.
 • Możemy również przeprowadzić mały eksperyment. Obniżmy temperaturę w całym domu o 1 stopień Celsjusza. Różnica te zupełnie będzie nieodczuwalna dla naszego organizmu, ale za to rachunki mogą zmniejszyć się nawet o 4-6%.
 • Dbajmy o stan techniczny instalacji i pieca. Okresowe przeglądy oraz właściwe ustawienia sprawią, że zaoszczędzimy parę groszy, a przy okazji upewnimy się, że ogrzewanie jest dla nas bezpieczne.
Jak płacić mniej za ogrzewanie?, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.

Komentarze 6

 1. warto dodać aby:
  1 wymiary ekranów zagrzejnikowych należy tak dobierać by były większe niż wymiar samego grzejnika. U góry powinny one sięgać zewnętrznej krawędzi parapetu ( musza być u góry podwinięte )

  ekrany powinny być też pod przewodami doprowadzającymi ciecz do grzejników

  Firany i zasłony nie powinny luźno zwisać, lecz leżeć na parapecie, a boczna lukę między firanami a ścianą należy zamknąć ścianką (najlepiej ze styropianu ) klejoną prostopadle do ściany

  Rozwiązaniem najskuteczniejszym jest oczywiście zakrycie podczas sezonu grzewczego okien pokrywami styropianowymi

  ściany od wewnątrz tez można ocieplać plytkami styropianowymi – ważne by przyklejać je nie całą powierzchnią lecz na kilkumilimetrowych kostkach iżby zapewnić poduszkę powietrzną do wentylacji sciany

  DoświadczonyOszczedzacz, 11 listopada 2013 23:40
 2. Do tej listy dopisałbym jeszcze przejście na kotły kondensacyjne w przypadku gazu. Wtedy też będzie możliwość sterowania ogrzewaniem przez aplikację (np junkers takową posiada), co ograniczy koszty, gdy nie będzie nas w domu. No i za parę lat, jak ceny solarek spadną, to też się bez problemu je dołączy.

  Marek, 30 czerwca 2015 17:50
 3. Tak samo jak kotły kondensacyjne dla gazowych, tak i zgazujące (atmosy mory itd.) są taką oszczędną i ekologiczną technologią w nowych kotłach na paliwa stałe. I tak samo do zastosowania tanim kosztem, nawet w starszym budownictwie.

  Feniks75, 19 lipca 2015 20:22
 4. Ja kilka lat temu zainwestowałam w kocioł na olej i jestem dość zadowolona z tego rozwiązania. Wcześniej płaciłam znacznie więcej za ogrzewanie. Jedyne co, trzeba było trochę zainwestować na początek, ale koszty powoli się zwracają.

  Mikaka, 28 stycznia 2016 16:33
 5. warto przykleic za grzejnikiem folie aluminiowa, ktora bedzie chronic cieplo przed wchlanianiem w sciany. Czuje roznice, jest cieplej i mam nadzieje, ze rachunek bedzie mniejszy.

  Kasia, 17 lutego 2017 18:38
  • Wydaje się, że to świetny sposób

   Anna Kurowicka, 17 lutego 2017 20:19

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *