07.02
2013

Przykręć kaloryfer, włóż sweter! Babcie dobrze radzą…


Narodowy Dzień Swetra – taką nazwę nosi zaskakująca swoją formą kampania społeczna poruszająca problem globalnego ocieplenia.

Wnuku, załóż sweter!

Kto z nas wśród prezentów pod choinką nie znalazł pięknego, ciepłego swetra starannie wydzierganego przez babcie? Bywały też takie zdobione choinką, czy reniferem. Dotychczas do „dzierganych” prezentów podchodziliśmy dość sceptycznie, teraz jednak wszystko może się zmienić. Po pierwsze za sprawą mody, dzięki której ciepłe, wełniane swetry wróciły do łask, a po drugie dzięki planom ustanowienia 7 lutego Narodowym Dniem Swetra. Z taką właśnie propozycją wyszła organizacja World Wildlife Fund Canada, czyli Kanadyjski oddział Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody.

Kampania z pewnością jest godna uwagi, ponieważ w walce o powstrzymanie zmian klimatycznych łączy pokolenia. To właśnie babcie propagują Narodowy Dzień Swetra i nakłaniają wnuki do nałożenia ciepłej odzieży, nawołując: „Nałóż ten piękny sweter”. Temperatura sama się nie zmniejszy. Zmiany klimatyczne są okropną wiadomością!

Ale o co właściwie chodzi?

Kampania WWF, choć żartobliwa, porusza niezwykle istotny problem, jakim jest globalne ocieplenie, a co za tym idzie degradację środowiska naturalnego. Akcja ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości na temat tego zagadnienia, ale też chce zachęcić społeczeństwo do podjęcia działań, dzięki którym zmiany klimatyczne zostałyby powstrzymane. Doskonała okazja nadarzy się właśnie 7 lutego, czyli w Narodowy Dzień Swetra. Zakładając ciepły sweter możemy przyczynić się do zmniejszenia ogrzewania. Jak podają organizatorzy, zmniejszenie ogrzewania już o kilka stopni przez wszystkich Kanadyjczyków przez całą zimę byłoby równoważne z obniżeniem liczby pojazdów na drodze o 300000.

Jak wynika z raportu „Natural Climat Change”, w wyniku zmian klimatycznych już wkrótce lodowce na Grenlandii stopią się całkowicie, a poziom wód podniesie się o kolejne 7 metrów.  Dwie współpracujące ze sobą grupy naukowców, z Instytutu Klimatologii w Poczdamie (PIK) oraz Uniwersytetu Compultense w Madrycie, podają natomiast, że już wzrost temperatury średnio o 1,6 stopnia Celsjusza może spowodować nieodwracalne zmiany klimatyczne, dotychczas sądzono, że granica ta wynosi 3,2 stopnia Celsjusza.

źródło: Sweater Day

Przykręć kaloryfer, włóż sweter! Babcie dobrze radzą..., 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.