15.02
2012

„Tu brzoza” – recykling z pasów bezpieczeństwa


„Tu brzoza” oznacza projekt, w którym wszystkie produkty powstają z odzyskiwanych surowców. Z recyklowanych pasów bezpieczeństwa robione są więc paski do spodni, paski do gitary, a nawet torebki lub plecaki.

Gdy już w końcu wszyscy przerzucą się na jazdę na rowerach, trzeba będzie jakoś posprzątać ten śmietnik, który zostawiły po sobie samochody. Jednym z pomysłów jest przerabianie niektórych jego części na modne akcesoria. Opowiada o tym Olga Turczak – kostiumografka z wykształcenia i zawodu, zajmująca się szyciem ekologicznych akcesoriów. Każda jej torba i torebka jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Cały projekt nosi nazwę „Tu brzoza”; zapoznać się z nim można poprzez bloga Tubrzoza.wordpress.com. Z jego autorką rozmawiała Dobrosława Karbowiak.

torbaDlaczego zdecydowałaś się wykorzystywać pasy bezpieczeństwa jako materiał do szycia toreb?

– Dlatego że szukałam wytrzymałego i estetycznego materiału mogącego z powodzeniem zastępować skórę, która ciągle jest dominującym surowcem wykorzystywanym w produkcji galanterii – pasków, portfeli i toreb. Przez pewien czas szyłam torby z banerów reklamowych i pasów bezpieczeństwa, szybko jednak odkryłam, że torby z samych pasów są trwalsze i bardziej uniwersalne – nie mają tak sportowego charakteru jak banerowe, a że przetwarzam część zalegających na złomowisku odpadów, to dodatkowy plus.

Wiesz może o innych podobnych przedsięwzięciach?

– Jest coraz więcej osób zajmujących się tego typu przetwarzaniem odpadów. Po tym, jak zaczęłam szyć swoje pierwsze torby, znalazłam kilka firm (wszystkie z Ameryki Północnej), które szyją torby z pasów bezpieczeństwa. O ile wiem, jedna z nich jest sweatshop-free (bez wykorzystywania zakładów, w których panują ciężkie warunki pracy i wyzysk pracowników – red.) i produkuje w Kanadzie, używając wyłącznie pasów z odzysku. Inna firma używa nowych pasów, które barwi na bajeczne kolory. Jest też polskie przedsiębiorstwo, które szyje torby z bannerów. A moim ulubionym odkryciem jest amerykańska firma, która szyje torby i akcesoria z dętek rowerowych.

Czy w Polsce łatwo zdobyć używane pasy bezpieczeństwa?

– Nie wiem, jak wygląda to w Polsce, ale wiem, jak wygląda w Warszawie. Łatwo nie jest i każda wycieczka po pasy to pewnego rodzaju przygoda. Takie miejsca są zwykle na obrzeżach miast i trudno się tam dostać bez samochodu. Znalazłam jeden szrot, na którym kupuję pasy (tak, tak! odpady też trzeba kupić). Pamiętam pierwszą moją wizytę na złomowisku i wielkie oczy pań i panów w biurze, kiedy zapytałam o pasy. Cierpliwie wszystko wyjaśniłam: co to za pomysł i dlaczego ich potrzebuję, i po drobnych komplikacjach już wracałam do domu z workiem pełnym pasów. Potem było już lepiej, bo nikt nie był tak bardzo zaskoczony, ale pamiętam jeszcze jedną wizytę zeszłej zimy, kiedy pracownicy szrotu powiedzieli, że nie będą wycinali pasów z samochodów, bo dużo śniegu i zamki w drzwiach pozamarzały, więc zebrałam je sama, łażąc prawie po kolana w śniegu.

pas

Do czego jeszcze mogłyby służyć używane pasy bezpieczeństwa?

– To świetny, wytrzymały materiał – ja oprócz toreb szyję np. portfele, pasy na u-locka, słyszałam o paskach do spodni czy gitary. Widziałam projekty foteli, huśtawek, a nawet kreacje haute couture.

Czy „Tu brzoza” planuje wprowadzić do asortymentu jakieś inne ciekawe produkty z obiegu wtórnego?

– Tak, pracuję nad pokrowcem na laptopa z pasów i powoli przymierzam się do przetwarzania dętek rowerowych.

Co warto wiedzieć?

Recykling – oznacza proces odzysku, w ramach którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane w produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym lub innych celach.

Upcycling – jest formą recyclingu i polega na przetwarzaniu odpadów w produkty o wyższej od nich wartości. Jak bardzo staje się popularny, może świadczyć stale rosnąca liczba gałęzi upcyclingu: mamy już meble z europalet, lampy z butelek, buty z opon samochodowych, rzeźby i instalacje z każdego rodzaju śmieci (wielu artystów tworzy je, by zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z zanieczyszczania środowiska), biżuterię z zawleczek od puszek, kapsli, płyt kompaktowych, butelek PET…

metkaDowncycling – jest odmianą recyclingu, w której produkty powstające z odpadów mają niższą od nich wartość, jak np. ścierki robione z ubrań, makulatura przerabiana na papier toaletowy i karton albo buty, w których zasadzimy kwiaty.
Reusing – jest ponownym wykorzystywaniem odpadów bez większych modyfikacji. Np. zmielonych ziaren po zaparzeniu i wypiciu filiżanki aromatycznej kawy możemy użyć jako peelingu, a szklane słoiki po dżemie będą dobrymi pojemnikami do przechowywania sypkich produktów, przetworów, ołówków albo oszczędności.

Reusing – jest ponownym wykorzystywaniem odpadów bez większych modyfikacji. Np. zmielonych ziaren po zaparzeniu i wypiciu filiżanki aromatycznej kawy możemy użyć jako peelingu, a szklane słoiki po dżemie będą dobrymi pojemnikami do przechowywania sypkich produktów, przetworów, ołówków albo oszczędności.

Tekst pochodzi z miesięcznika Magazyn Vege.

Magazyn Vege to miesięcznik wydawany przez Fundację Viva propagujący nowoczesny, alternatywny styl życia, dbałość o naturę i zdrowie. Pismo dostarcza informacji dotyczących zdrowia i żywienia, przedstawia gwiazdy i autorytety, daje rady przydatne w codziennym życiu. Poruszane tematy to: imprezy i wydarzenia, wywiady z gwiazdami-wegetarianami, wege przepisy kulinarne, żywienie, etyka, sport, natura, medycyna naturalna, moda, kosmetyki, ekologia, ludzie i zwierzęta, ochrona środowiska i wszystko, co się z tymi tematami wiąże.

„Tu brzoza” – recykling z pasów bezpieczeństwa, 5.0 out of 5 based on 1 rating