24.05
2016


25 maja o godz.10.00 Fundacja ARKA zaprasza na widowiskowy happening i warsztaty w ramach akcji „365 reklamówek śmieci”. Start kolejnej edycji akcji tym razem w Katowicach, zatem to na miejscowy Rynek należy przybywać.

Przypomnijmy: Akcja „365 reklamówek śmieci” została wybrana przez naszych Czytelników Kampanią społeczną roku 2015.

365 reklamówek przez rok

Motorem napędowym akcji było jednoosobowe działanie prezesa Fundacji Ekologicznej ARKA, Wojciecha Owczarza, który postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami. Dał sobie na to równy rok. Zamierzał zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

Pomysłodawcy udało się zebrać dokładnie 373 reklamówki śmieci, a w całej akcji zebrano ich ponad 3 500. Odbyło się także kilkanaście akcji edukacyjnych. W edukację ekologiczną towarzyszącą akcji angażowały się szkoły i organizacje z całej Polski. Dlatego akcję chcemy kontynuowaćmówi Wojciech Owczarz.

Jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych! Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy.

Plakat 365 reklamowek 2016

Edukacja to jest to

Akcja „365 reklamówek śmieci” ma przynieść konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia.

Istotna jest również edukacja społeczeństwa w zakresie świadomej konsumpcji (kupowanie produktów jak najmniej zapakowanych) oraz prawidłowej gospodarki odpadami (recykling zamiast składowania odpadów).

Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70% śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1%. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów .

Każdy może dodać reklamówkę

Do tych pozytywnych działań może przyłączyć się każdy. Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek.

Zachęcamy Was zatem i dopingujemy: oby reklamówek było jak najmniej w lasach, jak najwięcej na Waszych licznikach!