14.05
2018

Cała Polska sadzi słoneczniki. Wystartowała akcja edukacyjna SiejeMY Słońce


Fundacja Ekologiczna ARKA wystartowała z akcją edukacyjną „SiejeMY Słońce”, podczas której w całej Polsce siejemy, sadzimy słoneczniki. Głównym motywem akcji jest słonecznik – najbardziej słoneczny z naszych kwiatów. Program zaplanowany jest na kwiecień – wrzesień 2018 roku. Słonecznik jest także symbolem wielu światowych działań ekologicznych.

82CA456A-B8AC-4253-A9A4-180BCC80DE83

Akcja promuje proste działania ekologiczne, w szczególności skupione na pomocy pszczołom, ptakom. Będziemy promować zakładanie ekologicznych ogrodów owocowo-warzywnych. Produkując owoce i warzywa we własnym ogrodzie w sposób przyjazny dla środowiska mamy zdrowszą żywność i ogromną satysfakcję.

W ramach programu stworzymy prostą stronę internetową z mapą posadzonych słoneczników, pakiety edukacyjne dla szkół i przedszkoli, a w szczególności będziemy realizowali przestrzenne działania promocyjne w centrach miast.

W programie będziemy zachęcali placówki oświatowe do tworzenia niewielkich miejsc przyjaznych ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Ogrody dla pszczół i innych zapylaczy, ptaków, w których będą sadzone wychodowane wcześniej słoneczniki.

W okresie wakacyjnym takie miejsca powinny mieć wyznaczonych swoich opiekunów. Program zostanie podsumowany we wrześniu podczas Święta Słonecznika poprzez organizację barwnych pochodów, happeningów, wystaw zdjęć oraz ogólnopolski konkurs.

9950AD67-389A-452E-A625-77ABDCBAE3FB

Harmonogram akcji:

Kwiecień, maj – wysyłka pakietów edukacyjnych

Maj – akcje sadzenia słoneczników

Czerwiec – sierpień – zakładamy słonecznikowe zakątki

Sierpień , wrzesień – przyjmujemy zdjęcia i opisy waszych słonecznikowych zakątków

Wrzesień – konkurs na arkowym FB, wysyłka słonecznych nagród i upominków

931C782F-E998-4CD5-836A-187AC8164A27

OWOCE i WARZYWA to źródło witamin i związków mineralnych niezbędnych
do zdrowego życia.

OGRÓD to miejsce odpoczynku, wytchnienia.

WŁASNY OGRÓD OWOCOWO-WARZYWNY to ogromne korzyści dla całego/całej ciebie (Twojego ducha i ciała!) i dla całej dzikiej przyrody!

4479D59A-CADA-4388-BFCB-F7E19BE45689

Żeby żyć musimy się odżywiać. zdrowe jedzenie jest bardzo ważne, a ogród może być miejscem bardzo pięknym. Ogród owocowo-warzywny może być piękny i pożyteczny. Do zakładania takich ogrodów zachęca Fundacja Ekologiczna ARKA. Założenie własnego ogrodu i doglądanie go, to doskonały pretekst do rozmów o tym czym się karmimy, do czego służy nam jedzenie, czym jest wszechobecna konsumpcja, co to jest rolnictwo przemysłowe i w jaki sposób niszczy środowisko naturalne poprzez ograniczanie bioróżnorodności.

Własnoręczne wysianie warzyw, posadzenie drzew i krzewów owocowych pokaże dzieciom, że pokarm to nie tylko sterylnie zapakowane, krzyczące sztucznymi barwami produkty w supermarketach, ale część świata przyrody, którą możemy wykorzystywać z poszanowaniem jej zasad. Własny ogród owocowo-warzywny może stać się oazą, ale także pracownią naukową w plenerze.

B6D7594D-10FF-45AD-AE2C-26EA05B2E1C5

Partnerzy akcji: Grupa Kety, Galeria SFERA, Miasto Bielsko-Biała, Zakład Gospodarki Odpadami, Weranda Country.

Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.