27.03
2017

Cyrk bez zwierząt – petycja w sprawie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach


Podążając za szczytnym przykładem licznych państw (Holandia, Austria, Singapur, Izrael i wiele innych) oraz polskich miast i gmin (m.in. Łódź, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Słupsk) apelujemy do polskich władz o wprowadzenie ustawowego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach w całym kraju.

Sprzeciwiamy się przedmiotowemu traktowaniu zwierząt w cyrkach i podobnych miejscach, gdzie zwierzęta są wykorzystywane dla potrzeb ludzkiej rozrywki. Zmuszanie zwierząt do pracy niezgodnej z ich naturą, uważamy za etycznie naganne.

cyrk bez zwierząt

Jeśli popierasz petycję Koalicji Cyrk bez Zwierząt do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, podpisz: przejdź do petycji

Pokazy cyrkowe z wykorzystaniem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla rozwoju dzieci, co potwierdził Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu określiło nakłanianie dzieci do uczestnictwa w występach cyrków ze zwierzętami jako działalność niepożądaną. Według MENiS jest to niezgodne z Konwencją Praw Dziecka podkreślającą, iż nauka powinna być ukierunkowana na rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego. Czego uczą się dzieci o naturze tygrysa, patrząc na zamknięte w klatce, kręcące się w kółko na niewielkiej przestrzeni, zestresowane i złamane psychicznie zwierzę? Co mogą wywnioskować z widoku niedźwiedzia przebranego w sukienkę i stojącego na przednich łapach? Obserwując cyrkową arenę nie nauczą się niczego na temat prawdziwej natury zwierząt. Dzieci, nieświadome cierpienia zwierząt, odnoszą mylne poczucie, że warunki, w jakich one przebywają, są dla nich właściwe i naturalne.

Cyrk bez zwierząt

Gdyby dzieci znały prawdę, jak wygląda życie zwierząt w cyrkach, większość z nich nie chciałaby tego wspierać. Dzieci uwielbiają zwierzęta i tym argumentem zasłaniają się rodzice, którzy wybierają się do cyrku, aby pokazać swoim pociechom trochę „zniewolonej przyrody”. Jednakże, w Polsce i Europie istnieją schroniska i sanktuaria dla zwierząt, w których można zobaczyć konie, kuce, owce, kozy, niedźwiedzie czy małpy uratowane z cyrków, zoo i prywatnych parków rozrywki, w których skazane były na cierpienia. Odwiedzając takie miejsca jednocześnie pomagamy zwierzętom. Dobrym pomysłem dla małych miłośników przyrody są przede wszystkim wycieczki do lasu i parków narodowych, gdzie mogą obcować z prawdziwą naturą. Dzieci najwięcej się uczą, kiedy obserwują zwierzęta we właściwym dla nich środowisku.

Źródło: Koalicaj Cyrk bez Zwierząt, autorką plakatu “Są szczęśliwe słonie” jest Marianna Sztyma